Pobudzanie mięśni drogą elektrostymulacji stanowi ciekawą alternatywę dla klasycznego treningu na siłowni. Może tak naprawdę nie trzeba pocić i męczyć się na siłowni miesiącami dla osiągnięcia widocznego efektu? Poniższy artykuł przeanalizuje elektrostymulację jako odpowiedź na współczesne potrzeby.
Na czym polega elektrostymulacja mięśni EMS?
EMS to skrót od Electrical Muscle Stimulation. Polega on na treningu wykonywanym przy asyście elektrostymulatora, który potęguje efekty wysiłku fizycznego. Pierwszym krokiem przygotowującym klienta do tego typu ćwiczeń jest analiza składu ciała pod czujnym okiem trenera osobistego. Dobrane zostają wówczas rodzaje aktywności sprofilowane dla danego użytkownika. Gdy to już będzie dopasowane, i uda się ustalić cele treningowe, nie pozostaje nic innego jak rozpoczęcie wysiłku.
Trening EMS wykonywany jest w specjalnym stroju sportowym, z dodatkowym pasem na biodrach, kamizelką oraz opaskami na udach, do których przyczepione są elektrody. Podczas wysiłku impulsy zostają wysyłane do mózgu w celu aktywacji neuronów w mięśniach. Ten proces zwiększa efektywność treningu i potęguje progres na siłowni. Według badań 20-minutowa sesja jest ekwiwalentem trzech godzin spędzonych na siłowni. Co ważne, impulsy są odpowiednio dopasowane do poszczególnych mięśni, i odwzorowują te wysyłane przez mózg. To ważne, ponieważ EMS jest bezbolesny, efektywny i bezpieczny dla zdrowia.
Ryzykiem związanym z EMS, i powodem dla którego nie możemy w stu procentach zrezygnować z tradycyjnych treningów na jego rzecz, są zaburzenia koordynacyjne. Pewne grupy mięśniowe są bowiem przez elektrostymulację rozwijane, niemniej wciąż pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć. Trening EMS może być jedynie uzupełnieniem naszej aktywności fizycznej, i nie powinien w całości zastępować naszych wizyt na siłowni.

Po jakim czasie widać efekty ćwiczeń EMS?
Pierwsze zmiany zarysowują się już po pierwszej sesji, natomiast prawdziwy rozwój dostrzegalny będzie po około sześciu tygodniach trenowania. Oczywiście, jest to również zależne od celu treningowego obranego przez klienta. Niektóre zmiany da się osiągnąć w dwa-trzy tygodnie, zaś na bardziej spektakularne zmiany potrzebne będzie więcej wizyt. Trening EMS jest wieloaspektowym rozwiązaniem najbardziej typowych problemów, które klienci chcą rozwiązać na siłowni. Dodatkowo można zauważyć jego potencjał fizjoterapeutyczny. W niektórych sytuacjach nie da się chodzić na siłownię (na przykład podczas rekonwalescencji po kontuzji), i EMS okazuje się dobrą alternatywą. Do głównych zalet takiej formy treningowej należą między innymi:
- redukcja cellulitu
- ujędrnienie skóry
- poprawa wydolności fizycznej
- zwiększenie wytrzymałości mięśniowej
- rehabilitacja (na przykład w wypadku uszkodzonych stawów czy więzadeł)
Trening EMS – cena
Cena treningu EMS jest oczywiście zależna od miejsca, do którego się udamy, niemniej formy rozliczenia są najczęściej dwie. Jedną z nich jest karnet opłacany miesięcznie – koszt czegoś takiego waha się pomiędzy 500 a 1000 złotych. Po uiszczeniu takiej opłaty możemy w ciągu trzydziestu dni wybrać się na osiem sesji EMS. Można też zdecydować się na pojedynczy trening, którego koszt oscyluje od 100 do 180 złotych.