Przejdź do treści

Nauka pływania krok po kroku

  • przez
nauka plywania

Pływanie zapewnia połączenie treningu aerobowego z budowaniem mięśni w ramionach, plecach i nogach. Pływanie to sport który przynosi wiele korzyści, a oto kilka z nich. Po pierwsze wzmacnia mięśnie całego ciała, a w szczególności ramiona, nogi i plecy. Dzięki pływaniu jesteśmy w stanie ukształtować naszą sylwetkę i utrzymać dobrą kondycję na lata. Pływanie zaledwie 30 minut w tygodniu, oprócz bycia doskonałą formą ćwiczeń sercowo-naczyniowych, może pomóc w zapobieganiu chorobom serca, udarom i cukrzycy typu 2. Dlatego warto nauczyć się pływać. Oczywiście im jesteśmy młodsi tym będzie to dla nas łatwiejsze, ale jest to możliwe z każdym wieku więc nie warto się poddawać.

Jak nauczyć się pływać?

Aby nauczyć się pływać warto przejść przez kilka kroków, które to zdecydowanie ułatwią. Najważniejsze to, żeby się nie bać dlatego najlepiej zacząć od wejścia do wody w basenie po płytkiej stronie i chodzenie po jego dnie. Wykorzystaj ten czas, aby przyzwyczaić się do odczuć w wodzie. Stopniowo zanurzaj się coraz bardziej. Wszystko rób według własnego uznania, musisz czuć się pewnie. Kolejnym krokiem jest nauczenie się ruchu nogami jaki wykonujemy podczas pływania. Najlepiej jest to zrobić po płytkiej stornie basenu gdzie masz możliwość przytrzymać się boku basenu. Połóż się na wodzie i wykonuj ruchy nogami takiego jakby kopania. To najlepszy sposób dla początkujących. Ćwicz tak długo, aż nie poczujesz się gotowy na spróbowanie płynąć z pomocą deski czy pontonu, która zapewni ci oparcie i poczucie bezpieczeństwa. Daj sobie czas i poświęć go trochę by popływać z deską. Następnie spróbuj popłynąć bez deski z asekuracją osoby, która już umie pływać.

Jak nauczyć pływać dziecko?

Warto zacząć naukę pływania od najmłodszych lat dlatego wiele rodziców zastanawia się jak to zrobić. Tutaj też istnieje kilka zasad, które ułatwią twojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa w wodzie w przyszłości. Odpowiednim momentem by zacząć przyzwyczajać twoje dziecko do wody jest od 6 do 12 miesiąca jego życia, ponieważ w tym wieku dzieci szybciej przyswoją tę umiejętność. Gdy twoje dziecko poczuje się bezpiecznie w wodzie możesz przejść do nauki.

Zacznij od pokazania dziecku ruch pływania. Otul ramiona dziecka wokół szyi, gdy jest twarzą do ciebie i zacznij powoli iść do tyłu. Użyj rąk, aby pokierować jego stopami. Z pewną praktyką twoje dziecko nauczy się samodzielnie kopać w wodzie. Po czym stopniowo z mocnego uścisku przejdź do leżenia w wodzie. Pamiętaj, że pływanie ma być zabawą więc nie zmuszaj go do niczego i daj czas by poczuło się swobodnie.

jak-pływać-kraulem

Jak pływać żabką?

Żabka jest stylem klasycznym i najprostszym. To od niego najczęściej zaczyna się naukę pływania. Styl klasyczny jest zabawną i łatwą do opanowania techniką pływania. Pływanie w stylu klasycznym to świetna forma ćwiczeń, która angażuje ramiona, nogi, ramiona i szyję. Istnieją zasadniczo trzy proste ruchy. Najpierw kopnij nogami w wodzie. Następnie po prostu przesuń się pociągając się do przodu za pomocą rąk. Przy odrobinie czasu i praktyki będziesz pływał żabką w krótkim czasie. W ramach odpoczynku można wykorzystać pływanie na plechach, które jest dobrym sposobem na rozluźnienie mięśni po pływaniu żabką.

Jak pływać kraulem?

Styl tak zwany kraulem polega na naprzemiennym wyrzucie ramion do przodu, które przypominają ruchy łuku wiatraka, podczas gdy głowa jest pod wodą, a pływak oddycha z boku. Towarzyszy mu dwa lub sześć uderzeń nogami w odpowiednim rytmie, które są synchronizowane z uderzeniami ramion w celu stabilizacji ciała. Styl ten jest już trudniejszy i angażuje większą ilość mięśni. Podczas pływania kraulem oddech jest najważniejszy ponieważ to on jest gwarancją spokoju, a tylko podczas spokojnego poruszania się w wodzie możemy czuć się komfortowo i bezpiecznie.