Przejdź do treści

Jak dobrać deskę snowboardową?

  • przez
deska snowboardowa

Jednym z ulubionych sportów zimowych Polaków zaraz po narciarstwie jest snowboard. Coraz więcej osób decyduje się na spróbowanie tego sportu podczas zimowego szaleństwa. Często wypożyczamy sprzęt i deskę tylko na czas wyjazdu, lecz nie każdy lubi korzystać z wypożyczalni. Jeżeli decydujemy się na kupno własnej deski musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, które mają wielki wpływ na jazdę. Odpowiedni dobór deski decyduje o późniejszych sukcesach podczas jazdy. Warto zadać sobie pytanie jaki snowboard jest odpowiedni dla Ciebie.

Dobór właściwej deski snowboardowej jest niezwykle ważny

Niezależnie od tego, czy szukasz swojego pierwszego snowboardu, czy kolejnego, który pozwoli na doszkalanie twoich umiejętności. Pierwszym najważniejszym krokiem w poprawnym doborze snowboardu jest ustalenie szerokości snowboardu, długości snowboardu, wyznaczenie twojego styl jazdy i warto pomyśleć jaki jest twój ulubiony teren do jazdy. Właśnie te następujące czynniki odgrywają kluczową rolę w wyborze odpowiedniego snowboardu. Posiadanie odpowiedniego snowboardu dla twojego poziomu umiejętności, jest szczególnie ważne dla osób początkujących. Dobór odpowiedniej deski będzie miało ogromny wpływ na szybkość nauki i rozwijaniu umiejętności. Wraz ze wzrostem umiejętności twoja deska musi być dostosowana pod Ciebie. Bardzo ważne jest również dla osób zaawansowanych by dobrać odpowiednią deskę ponieważ to ona ma największy wpływ na komfort i łatwość jazdy.

dobór-deski-snowboardowej

Rodzaje desek snowboardowych

Chociaż bez problemu możesz jeździć na dowolnej desce snowboardowej w dowolnym terenie lub w każdych warunkach śniegowych. Istnieją jednak specjalne deski dla określonego terenu, warunków i zastosowań. Najczęściej wybieraną deską jest All-Mountain. Deski snowboardowe All Mountain są zaprojektowane tak, aby dobrze pracować w każdych warunkach śniegowych i w każdym terenie. Są też one najtańsze. Zdecydowana większość snowboardzistów wybiera deski all-mountain ze względu na ich dużą wszechstronność. Deski snowboardowe typu freestyle są zazwyczaj nieco krótsze i są przeznaczone do jazdy po parkach terenowych. Szyny, wysięgniki, pnie drzew, przejażdżki po ścianach nie są dla nich wyzwaniem. Deski freestyle często mają podwójny kształt i są zazwyczaj wybierane przez tych, którzy chcą jeździć głównie po parku. Deski Freeride są przeznaczone dla osób, które spędzają większość dnia na przygotowanych trasach i bardzo zróżnicowanym terenie. Kolejnym rodzajem deski snowboardowej jest deska przeznaczona do jazdy na świeżym śniegu. Często mają one kształt kierunkowy, który zapewnia optymalną wydajność jazdy w jednym kierunku. Deski proszkowe mają szerszy nos i zwężający się ogon.

Rozmiar deski snowboardowej

Rozmiar deski uzależniony jest od jej długości, poziomu twoich umiejętność, preferowanego stylu jazdy i terenu. Zacznijmy od długości deski. Długość snowboardu będzie się różnić w zależności od masy ciała i rodzaju sportu, który planujesz uprawiać na desce. Do tej pory najczęściej rozmiar deski dobiera się w sposób tradycyjny. Oznacza się go kiedy stoisz obok snowboardu. Jeśli koniec deski dotyka twojego podbródka, będzie ona świetnie do Ciebie pasować. Jest to jednak najlepszy sposób dla osób początkujących. Poziom umiejętności to kolejny ważny aspekt, który trzeba wziąć pod uwagę wybierając rozmiar deski. Istnieją deski snowboardowe zaprojektowane dla każdego poziomu umiejętności. W zależności na jakim poziomie jesteś, inna deska będzie dostosowana do twoich potrzeb. Elastyczność, kształt, długość, konstrukcja, materiały, projekt i zamierzone zastosowanie są ważne podczas tworzenia snowboardu dla określonego poziomu umiejętności. Pamiętaj aby być realistą w ocenie własnych umiejętności podczas wybierania nowego snowboardu. To jak określisz poziom może w przyszłości ułatwić, albo utrudnić Ci jazdę.