Przejdź do treści

Wspaniały Wiedeń. Co warto zobaczyć w Wiedniu?

 • przez
vienna

Wiedeń jest przepiękną stolicą i tym samym największym miastem w Austrii. Co roku odwiedza go miliony turystów. Jest bardzo atrakcyjny i bogaty kulturalnie oraz historycznie. Stolica Habsburgów jest tak różnorodna i pełna kontrastów, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wspaniały klimat miasta tworzy 280 przepięknych parków, cesarskie pałace, zabytki, muzea i beach bary nad samym Dunajem – otwarte przez cały rok. Wiedeń jest stolicą młodzieży i osób starszych. Każdy zakątek tego gigantycznego miasta skrywa w sobie liczne sekrety i historię. Natomiast wszystkie budowle to kolosy, tworzące zamknięte imperium dawnej stolicy Monarchii Austro-Węgierskiej. Co zobaczyć w Wiedniu, gdy przyjeżdżamy do niego na jeden dzień?

Wiedeń w jeden dzień

Wiele osób odwiedza stolicę Austrii tzw. przelotem, czyli przejeżdżając przez nią, jadąc w kierunku bałkańskich państw. W takich przypadkach bardzo ważny jest plan, ponieważ metropolia jest tak duża, że bez wstępnego ustalenia co chcemy zobaczyć, może być ciężko. Odległości pomiędzy zabytkami i atrakcjami są spore, więc podczas jednodniowej wycieczki nie warto tracić czasu i sił na chodzenie pieszo. Pierwszą czynnością, którą powinniśmy zrobić zaraz po przyjeździe do Wiednia, powinien być zakup całodniowej karty do metra, którym poruszanie się ułatwia zwiedzanie. Teraz czas na atrakcje i zabytki. Co warto zobaczyć, gdy mamy mało czasu?

 • Ring, który zwany jest sercem Wiednia. To imponujący kompleks pałacowy Hofburg. W tym samym rejonie warto zobaczyć parlament, muzeum Historii Sztuki, Operę Państwową i słynny pomnik cesarzowej Marii Teresy.
 • Kompleks pałacowy Belweder i pałac Schoenbrunn – to wspaniałe cesarskie rezydencje, posiadające w swoich murach prawie 2000 komnat, z których tylko 45 jest przeznaczonych do zwiedzania. Latem warto przejść się urodzajnym ogrodem otaczającym całą metropolię, aby zobaczyć tysiące różnokolorowych kwiatów.
 • Katedra św. Szczepana jest najstarszą i największą świątynią w całej Austrii i Europie. Mieszkańcy nazywają ją dumą narodu. Nie ma się co dziwić. Jej wnętrza zadziwiają, a od zewnątrz przyciąga swoim ogromem. Posiada cztery wieże, z których najwyższa ma 140 metrów wysokości.
 • Prater to dzielnica rozrywki, której nie można pominąć, będąc w Wiedniu. Znajduje się tam słynny diabelski młyn i gabinet Madame Tussauds, w którym spotkamy nawet 80 figur woskowych.
 • Neuer Markt to nic innego, niż Nowy Targ, który jest najstarszym placem w całym Wiedniu. Już w średniowieczu był miejscem, w którym spotykali się kupcy, rzemieślnicy i handlowcy. Targ znany był z produktów mącznych, ponieważ sprzedawano na nim głównie zboża i mąkę. Ciekawostką jest to, że w swych murach mieści kryptę cesarską.

Najpopularniejsze zabytki Wiednia

W Wiedniu możemy spotkać się z ogromną mieszanką stylów. Zaczynając od średniowiecznych pałaców, kończąc na modernistycznych i oszklonych wieżowcach. Taki widok cieszy oko mimo, że style nie za bardzo do siebie pasują. Całość tworzy bardzo ciekawą kompozycję, która pokazuje historię i ewolucję, która tam nastąpiła. Widać, że miasto się rozwija i nie zamierza przestać.

Belweder w Wiedniu

Został wybudowany przez księcia Eugeniusza Sabaudzkiego i przez lata służył jako letnia rezydencja i miejsce uroczystych spotkań, balów i bankietów. Dzisiaj pełni funkcję muzeum, które otacza ogromny ogród w stylu francuskim. W jego okolicy znajdują się pałace Schoenbrunn i Hofburga.

Muzeum historii naturalnej

To najstarsze i najbogatsze w swoje ekspozycje muzeum na świecie. Może pochwalić się kolekcją ponad kilku milionów niesamowitych eksponatów. W ich skład wchodzą autentyczne kości dinozaurów, figurka Wenus z Willendorfu wyrzeźbiona w 27 000 p. n. e., a także liczne skamieniałości i wszystkie warte wystawienia gatunki zwierząt. Cena biletu to od 5- 10 Euro, a można spędzić tam cały dzień i się nie nudzić.

Ratusz w Wiedniu

Został wybudowany w latach 1872 – 1883 przez Friedricha Schmidta, który zbudował także słynną katedrę w Kolonii. Neogotycka budowla do dziś pełni swoje funkcje i zachwyca turystów. Przed ratuszem znajduje się gigantyczny plac, na którym odbywają się liczne uroczystości, jarmarki i koncerty.

Dom Hundertwassera

Jest to surrealistyczny, kolorowy budynek, który swoim wyglądem nieco przypomina budowle znajdujące się w Barcelonie, wybudowane przez Gaudiego. Jak się okazuje projektant kompleksu mieszkalnego, inspirował się Friedensreich Hundertwasser inspirował się hiszpańskim artystą i zastosowaniu przez niego kolorowych, porcelanowych płytek o biomorficznej formie. Podobieństwo do hiszpańskich kompozycji Gaudiego jest tak duże, że w jednym ze sklepików przy samej budowli można zakupić słynną replikę rzeźby jaszczurki z Parku Guell.

Austria – ciekawostki

Jak każde miasto, Wiedeń również posiada wiele tajemnic i ciekawostek, które uwielbiają turyści. Oto kilka z nich:

 • Miasto znane jest z muzycznych nazwisk: Mozart, Beethoven, czy Schubert.
 • W Wiedniu znajduje się jedna z trzech siedzib ONZ na świecie.
 • Hiszpańska szkoła jeździecka jest jedyną instytucja na świecie, która praktykuje bez przerwy od 450 lat.
 • Wiedeń ma jeden z największych cmentarzy w Europie Zentralfriedhof, na którym pochowanych jest wiele światowych nazwisk tj. Schubert, czy Beerhoven.
 • To w Wiedniu opracowano przepis na croissanta już w 1683 roku.
 • „Wiedeńskie marzenia lodowe” to słynne lodowisko otwierane w okresie świątecznym na tafli rzeki Dunaj.