Przejdź do treści

Smaki Podlasia w których się zakochasz

  • przez

Tradycyjna kuchnia podlaska

Kuchnia podlaska kojarzyć się może ze wschodem. Sporo inspiracji bowiem czerpie z Litwy, czy Białorusi. To jednak także kwintesencja kuchni polskiej. Wszystko, co lubią Polacy je się także na Podlasiu, lecz niektóre produkty mają wyjątkowe znaczenie. Tak jest na przykład z ziemniakami, które cieszą się tu wyjątkowymi względami. Są to warzywa stosunkowo łatwe w uprawie. Uwielbiane przez mieszkańców tego regionu od wielu lat. Ziemniak swoją popularność zawdzięcza wielowiekowej tradycji, ale też uniwersalności, która zwłaszcza na wschodzie Polski jest chętnie wykorzystywana w różnego rodzaju potrawach. Z tego powodu mieszkańcy Podlasia spożywają je niemal codziennie, nie tylko jako dodatek do mięs, ale też samodzielne danie w różnorodnej formie. Na Podlasiu chętnie jada się też zupy. Te są inspirowane kuchnią ze wschodu. Smaczne i pożywne – zimą rozgrzewają i dodają energii do pracy. Latem spożywane na zimno są idealne podczas upałów. Kto raz zasmakuje w tutejszej kuchni będzie chętnie wracał na Podlasie choćby po to, by raz jeszcze jej spróbować.

Zupa z opieniek

Opieńki to grzyby, które są szkodnikiem dla drzew. Jednocześnie bywają często wykorzystywane w kuchni. Na surowo w smaku są lekko cierpkie. Trzeba jednak uważać, bo niedogotowane mogą być nawet trujące. Z tego powodu gotuje się je dłużej, niż zwykłe grzyby a po ugotowaniu powinny być przelane ciepłą wodą. Zupę gotuje się z ziemniakami, a czasem także z dodatkiem majonezu. Warto wiedzieć, że grzyby to prawdziwy skarb Podlasia. Rosną obficie w lasach, dając okazję mieszkańcom do eksperymentowania w kuchni, a restauracjom – pokazania światu tradycyjnych wyrobów. Nic dziwnego, że solone grzyby są przechowywane w specjalnych beczkach i przechowywane do wykorzystania kolejnych potrawach.

Bliny litewskie

To z kolei inspiracja z kuchni litewskiej. Tradycyjne bliny przygotowuje się z tartych ziemniaków z dodatkiem mąki, jajek i cebuli. Faszerowane są mięsem, zazwyczaj wieprzowym. Farsz jest kładziony między dwoma warstwami ciasta. Placki w tej formie są smażone przez około 5 minut z każdej strony. Od placków ziemniaczanych różnią się właśnie dodatkiem mięsa. Podawane często z dodatkiem kwaśnej śmietany. Jako dodatek serwowane są także rosnące na Podlasiu grzyby. Tradycyjnym dodatkiem jest też zimne mleko. Niektórzy lubią bliny także w wersji na słodko. Nie ważne jak podane, bliny są jedną z najbardziej popularnych potraw kuchni podlaskiej.

Babka ziemniaczana z Podlasia

Tradycyjna potrawa kuchni białoruskiej w wydaniu podlaskim smakuje bardzo podobnie. Jej podstawowym składnikiem są oczywiście ziemniaki. Zapieka się je w piecu przez kilkadziesiąt minut. Dodawane jest też mięso. Na babkę ziemniaczaną można natknąć się w większości restauracji serwujących potrawy tradycyjne. Podobno jednak najlepiej smakuje w prawdziwym, podlaskim domu. Ten, kto będzie miał przyjemność jej posmakować w takim otoczeniu jest wielkim szczęściarzem. Wielowiekowa tradycja z pewnością będzie miała przełożenie na wspaniały smak.