Przejdź do treści

Czym jest lacrosse?

  • przez
lacrosse

Na czym polega lacrosse?

Lacrosse jest grą zespołową (kontaktową), która jest rozgrywana na boisku pokrytym trawą. Polega głównie na umieszczeniu piłki w bramce przeciwnej drużyny. Do gry wykorzystuje się specjalne, trójkątne rakiety. Lacrosse jest bardzo podobny do hokeja na lodzie. Starcia i zderzanie się kijami jest jak najbardziej dozwolone i nie jest to traktowane jako faul. Każda kwarta zaczyna się od „face-off”, które polega na walce wyznaczonych zawodników o piłkę. Jeżeli ich zawodnik nie zdoła przejąć piłki obrońcy i atakujący nie mogą przekroczyć wyznaczonych linii. Tak jak w każdym sporcie istnieją różne przewinienia, które skutkują faul lub zejście zawodnika z boiska.

Lacrosse – historia powstania

Lacrosse jest uznawany za pierwszy amerykański sport narodowy, który przez lata przeszedł wiele modyfikacji. Dawniej indiańskie drużyny liczyły po kilkaset zawodników, a boiska do gry miały kilka kilometrów długości. Zawodnicy grali dwoma kijami, często siedząc na koniu. W odróżnieniu od dzisiejszego lacrosse za bramki służyły drzewa lub skały. Piłka do gry była wykonana ze skóry jelenia, a same mecze trwały często po kilka godzin, całą noc lub nawet kilka dni. W tamtych czasach lacrosse miało charakter edukacyjny, ponieważ uczyło jak działać w zespole i przygotowywało psychicznie do bitew. Pozwalało odnaleźć w sobie odwagę i zaparcie. W roku 1763 gra została wykorzystana jako element podstępu podczas gdy Kanada była pod panowaniem brytyjskim. W dniu urodzin króla załoga Fortu Michilimackinac została zaproszona przez uczestników Powstania Pontiaka Odżibwejowie do obejrzenia gry lacrosse, która w tamtych czasach nazywała się „baggataway”. Gdy gra zbliżyła się do fortu zawodnicy odrzucili rakiety i chwycili za broń – atakując Anglików. Udało im się przejąć cały fort. W późniejszych latach gra zmieniała się i stawała mniej brutalna. Powoli nabierała charakteru rywalizacji sportowej, gdyż zostały zmienione jej zasady, skrócono jej czas i ograniczono liczbę zawodników do dziesięciu. Na początku XX wieku wprowadzono go do kanadyjskich szkół, gdzie stał się dyscypliną olimpijską. Współcześnie gra jest bardzo popularna ze względu na jej dużą medialność i widowiskowość. Drewniane, ciężkie kije zamieniono na plastikowe, przez co lacrosse stał się bardziej dynamiczny.

piłka-do-lacrosse

Piłka do lacrosse

Dawniej rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej grali w lacrosse używając piłki uszytej z jeleniej skóry. Trwało to do XX wieku, dopóki George W. Beers nie zmienił zasad gry i nie wprowadził tradycyjnej gumowej lub kałczukowej piłki. Co ciekawe poza grą – piłeczka do lacrosse stosowana jest często do masażu i rolowania mięśni. Jest najbardziej efektywnym narzędziem zwiększającym mobilność. Pozwala rozbić napięcia w splotach mięśniowych, powięziach i punktach trudnych do masowania. Jest stosowana po ciężkich treningach siłowych i wytrzymałościowych.

Polska liga Lacrosse

W 2007 roku w Poznaniu powstał pierwszy w Polsce oficjalny klub lacrosse. Został nazwany Poznań Hussars. To zainspirowało mieszkańców Wrocławia, Warszawy, Krakowa i Katowic do stworzenia konkurencyjnych klubów. W 2011 roku zostały rozegrane pierwsze w Polsce mistrzostwa, które z ogromna przewaga wygrali Poznań Hussars. Natomiast rok później pokonali ich zawodnicy z drużyny Kosynierzy Wrocław. W Polsce lacrosse dopiero raczkuje, ale z roku na rok powstaje więcej drużyn chętnych do rywalizacji podczas mistrzostw.