Przejdź do treści

Crossfit dla początkujących

  • przez
trening

Crossfit to styl życia charakteryzujący się doborem bezpiecznych, skutecznych ćwiczeń i zdrowym regularnym odżywianiem. Crossfit może być wykorzystany do osiągnięcia dowolnego, wybranego przez nas celu. Od poprawy zdrowia po utratę wagi i poprawą wydajności oraz kondycji. Jest dobry dla wszystkich, od tych którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z ćwiczeniami jak i również dla osób, które trenują od lat. Popularność tej formy aktywności jest coraz większa na całym świecie ale również w Polsce. Powstaje coraz więcej siłowni, które mają w swojej ofercie właśnie taki trening.

Co to jest crossfit? Jak powstał?

Crossfit to wytrzymałościowo-siłowy program treningowy, którego głównym celem jest holistyczny rozwój ogólnej sprawności fizycznej. Opiera się na wzroście dziesięciu najważniejszych zdolności siłowych. Podczas ćwiczeń rozwija się siłę i masę mięśni, aby wzmocnić siłę ruchu mięśni. Crossfit doskonali wszystkie dziesięć cech motorycznych:

  • sprawność układu sercowo – naczyniowo – oddechowego,
  • wytrzymałość siłową,
  • sprawność,
  • gibkość,
  • psychomotorykę,
  • szybkość,
  • koordynację,
  • zwinność,
  • równowagę,
  • celność

Wykonanie ćwiczeń następuje w sposób intensywny, bez wyznaczonego czasu na przerwę. W crossfit ćwiczy się jednocześnie podnoszenie ciężarów i sprawność atletyczną.

Crossfit powstał w 2001 roku. Tą metodę wymyślił Amerykanin Greg Glassman, który zaczął używać tego programu podczas trenowania policji w Kalifornii. Potem został też wdrożony w treningu marines, strażaków i żołnierzy amerykańskich. Ze względu na dobre wyniki treningowe crossfit stał się popularny i wykorzystywany w wielu krajach świata, nie tylko jako trening dla służb specjalnych. Odnotował on olbrzymi wzrost popularności na całym świecie od początku jego istnienia, a było to na początku XXI wieku. To, co początkowo zaczęło się jako program ćwiczeń, który ma pomóc w szkoleniu sił zbrojnych, policji i strażaków, teraz szturmuje świat fitness

trening-crossfit

Na czym polega trening crossfit?

Treningi Crossfit obiecują utrzymać trenujących w jak najlepszej kondycji, szybciej budować tkankę mięśniową, poprawić wygląd i zdrowie naszego ciała. Podstawowymi elementami by zacząć ćwiczyć jest odpowiednie ułożenie planu treningowego oraz dobranie diety. Dieta jest najważniejszym czynnikiem każdej aktywności fizycznej jeżeli komuś zależy na utracie wagi. Gdy zaczynamy ćwiczyć, a nie zmienimy naszych nawyków żywieniowych efekty będą bardzo mizerne.

Systematyczność w tym typie aktywiści jest najważniejsza. Trening crossfit polega na wykonywaniu bardzo intensywnych ćwiczeń bez następujących po nich przerw. Twórca crossfit, opracował dla trenujących wiele różnych programów dziennych. Crossfit plan treningowy może być bardzo zróżnicowany. Taki plan dzienny może trwać od 5 do 30 minut. W ogólnym założeniu trening każdego dnia powinien być inny. Crossfit łączy w sobie kwintesencję sportów siłowych czyli podnoszenie ciężarów, gimnastyki gdzie wykonuje się podciągnięcia i wsparcia siłowe na drążkach oraz sportów wytrzymałościowych. Treningi Crossfit mogą być nawet wykonywane całkowicie bez żadnego sprzętu lub dodatkowych ciężarków. Trening crossfit w domu dzięki temu to żaden problem.

Crossfit – przykładowe ćwiczenia

Ćwiczeń crossfit jest bardzo dużo, można je w różnoraki sposób modyfikować lub podnosić poziom trudności. W internecie znajdziesz wiele filmów instruktażowych które na pewno ułatwią trening samodzielny w domu. Zaczynając każdy trening nie wolno zapomnieć o rozgrzewce. 10 min rozgrzewki w zupełności powinno wystarczyć, mogą być to proste ćwiczenia takie jak marsz w miejscu, pajacyki, przysiady i podskoki. Do najpopularniejszych ćwiczeń należą: przysiady, pompki, wyciskanie, Burpees, Thruster i podciąganie. Burpees to sekwencja ćwiczeń złożona z 4 rożnych ćwiczeń wykonywanych bez przerwy, jedno po drugim: przysiad, deska, pompka i wyskok. Thruster jest to ćwiczenie wykonywane ze sztangą. Ruch który trzeba wykonać polega na połączeniu głębokiego przysiadu ze sztangą w jednym płynnym ruchu. Po czym użyj swojego rozpędu, by podnieść poprzeczkę nad głowę.