Przejdź do treści

Zegarek z krokomierzem – idealne rozwiązanie dla biegaczy

 Jak obliczyć tempo biegu? Dystans? Czas biegania? Odpowiedź na takie pytania zna zegarek z krokomierzem lub specjalna aplikacja na telefon. Ilość wykonanych kroków ważna jest także dla osób zmagających się z różnymi przypadłościami lub tych, którzy chcieliby zrzucić parę kilo.

Krokomierz na rękę – jak działa?

Chcący wyśrubować swoje wyniki biegacze potrzebują odpowiednich narzędzi do pomiaru. Krokomierz z reguły występuje w formie zegarka, drobnego urządzenia lub aplikacji na telefon. Tzw. pedometr pozwala obliczać czas i tempo, z jakim pokonujemy dany dystans. Podstawowym mechanizmem wykorzystywanym przez krokomierze są wahadła na sprężynie pracujące dzięki ruchowi ciała.

Krokomierze występujące w formie aplikacji korzystają z nawigacji GPS i akcelerometra. Dzięki takim rozwiązaniom nie mierzone są momenty, w których użytkownik przemieszcza się za pomocą jakiegoś pojazdu. Dodatkowo, aplikacja może wytworzyć mapę naszego ruchu, który zarejestruje GPS.

Krokomierz jest przydatnym urządzeniem, umożliwiającym stworzenie i realizację szczegółowego planu treningowego i poprawianie własnych rekordów życiowych na dowolnym dystansie. Ponadto, pomaga on przy motywacji osób, które muszą zwiększyć swój ruch ze względów zdrowotnych czy dietetycznych. Bieganie zwiększa spalanie kalorii i jest z pewnością świetnym dodatkiem, który przyspieszy naszą drogę do wymarzonej sylwetki.

Krokomierz – aplikacja

Wiele firm na rynku oferuje swoje aplikacje, które spełniają nie tylko funkcje podstawowych krokomierzy, ale także trenerów. W programach od Nike czy Endomondo możliwe jest stworzenie sobie całego planu treningowego, który ułatwi nam osiągnięcie każdego obranego celu. Warto przy tym pamiętać, że abonament premium w takich aplikacjach może wynieść nawet do kilkunastu dolarów miesięcznie.

Problematyczna jest tu kwestia samego telefonu. Może on się szybciej rozładować przez stałe korzystanie z aplikacji. Ponadto, użytkownik nie wszędzie z nim chodzi w ciągu dnia.

Czy opłaca się mieć licznik kroków w telefonie?

Z pewnością jest to najprostsze rozwiązanie, dzięki któremu raczej unikniemy nadmiernych wydatków. Warto jednak zauważyć, że aplikacje tego typu mają dosyć podstawowe funkcje – dopiero po opłacie abonamentu otrzymamy dostęp do bardziej zaawansowanych narzędzi. Dodatkowo, liczniki kroków w telefonie mogą także korzystać z internetu w nawigacji, a więc narażać nas na jeszcze inne wydatki. Zakup krokomierza w zegarku może być na dłuższą metę bardziej wyrachowaną finansowo decyzją.

Krokomierz – cena

Rynek krokomierzy jest bardzo rozwinięty, podstawowe modele mogą kosztować około 150 złotych, a te naprawdę skomplikowane technicznie sięgają nawet tysiąca złotych! Warto jednak mieć świadomość, że wraz z ceną rośnie nie tylko jakość, ale i wiarygodność produktu. Te najtańsze modele często nie będą mierzyć zbyt dokładnie i zakłamią dane.

Inną alternatywą są krokomierze na telefonie – na przykład aplikacja Zdrowie Apple pozwala w dokładny sposób obliczać ilość kroków, pokonanych schodów i spalonych kalorii w skali dnia. W ten sprytny sposób zamiast przepłacać za nowe urządzenie będziemy funkcjonować w oparciu o sprawdzony software. Telefon jest zawsze przy nas, i monitorowanie ilości wykonanych kroków w skali jednego dnia na pewno będzie nas motywowało do dalszego działania! Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego, niż zauważanie postępu w treningach czy dbaniu o siebie.