Przejdź do treści

Smartband – urządzenie, które warto mieć na swoim nadgarstku!

 • przez
smartband

Miłośnicy aktywnego trybu życia oraz uprawiania sportu bardzo często decydują się na zakup różnorodnych gadżetów. Niektóre z nich pomagają im osiągać wyznaczone cele, monitorować postępy bądź dokonywać obliczeń co do spalanych kalorii. Jednym z popularniejszych urządzeń jest smartband. Co warto o nim wiedzieć przed zakupem?

Czym jest i jak działa smartband?

Smartband to z języka angielskiego dosłownie “mądra opaska”. Cóż, zdaje się, że to całkiem trafne nazewnictwo. Niektórzy żartobliwie nazywają ten gadżet osobistym trenerem na nadgarstku. Można powiedzieć, że w zasadzie taką właśnie rolę spełnia smartband. To niewielkie urządzenie, które nakładane jest na nadgarstek. Wyglądem przypomina smukłą opaskę. Funkcje tych urządzeń różnią się od siebie w zależności od producenta. Z całą pewnością każdy model posiada wbudowany zegarek. Podobnie jest z krokomierzem oraz stoperem. Podstawową funkcją smartbandów jest monitorowanie aktywności fizycznej użytkownika. Mowa tu o spalanych kaloriach, pokonywanych dystansach, mierzeniu tętna czy analizowaniu jakości snu. Niektóre modele posiadają jednak dodatkowe możliwości, które mogą okazać się niezwykle przydatne.

Podstawowe funkcje smartbandów:

 • zegar, stoper, minutnik
 • krokomierz
 • licznik spalanych kalorii
 • pomiar tętna
 • pokonywany dystans
 • czas trwania aktywności

Dodatkowe funkcje smartbandów

 • GPS
 • analiza jakości snu
 • kalendarz przypominający o wydarzeniach
 • połączenie ze smartfonem
 • ustawianie dowolnych tapet na tarczy
 • powiadomienia o zbyt długim czasie bez ruchu
 • wykrywanie skonkretyzowanych czynności (pływanie, bieganie, spacer etc.)
funkcje zegarka

Smartband – najlepszy przyjaciel sportowca

Zdaje się, że smartband to prawdziwa gratka dla fanów aktywnego trybu życia. To gadżet, który pozwoli monitorować postępy czy przechowywać dane odnośnie uprawianego sportu. Można powiedzieć, że będzie zarazem dobrym motywatorem. Powiadomienia odnośnie zbyt długiego czasu w bezruchu zachęcą do krótkiego spaceru czy dłuższego treningu. Opaska może okazać się zarazem przydatnym pomocnikiem. Sama obliczy za użytkownika przebyty dystans, liczbę zrobionych kroków czy też spalonych kalorii. Nie należy jednak zapominać o kuszącej funkcji sparowania ze smartfonem. Wówczas gadżet będzie stanowił “sekretariat” telefonu, przesyłając wybrane powiadomienia wprost na nadgarstek. 

Smartband czy smartwatch?

Na wstępie należałoby wskazać różnicę pomiędzy tymi urządzeniami. Smartwatch jest już znacznie bardziej zaawansowanym gadżetem. Mimo że jego przeznaczenie jest takie samo jak w przypadku smartbanda, bowiem polega na monitorowaniu aktywności fizycznej, to może on w zasadzie zastępować wiele urządzeń. Po sparowaniu go z telefonem, w zasadzie stanie się miniaturą smartfona. Z reguły pozwala na wysyłanie wiadomości SMS czy wykonywanie połączeń prosto z nadgarstka. Częstą funkcją jest także dokonywanie płatności zbliżeniowych za jego pośrednictwem. 

Kolejną i w zasadzie kluczową różnicą jest oczywiście cena tych sprzętów. Najtańszy smartband z podstawowymi funkcjami waha się w granicach 25-50 złotych. Te nieco bardziej zaawansowane dostępne są od 80 do 200 złotych. W przypadku smartwatchy nie ma co liczyć na takie kwoty. Najsłabsze modele można wprawdzie kupić za około 500 złotych, jednak są to w zasadzie gadżety niemal identyczne jak opaski. Porządne zegarki kosztują w okolicach kilku tysięcy złotych.