Podczas zakupu nowego telefonu, tabletu czy laptopa, bardzo ważnym kryterium jest żywotność baterii i długość pracy na niej. Obecnie żyjemy szybko i chcemy być w stałym kontakcie ze światem, nie będąc jednocześnie niewolnikiem kabla czy ładowarki. Producenci wyszli tym oczekiwaniom na przeciw i stworzyli power banki, dzięki którym taki sprzęt można w dowolnej chwili doładować, bez konieczności szukania źródła zasilania. Power banki mają coraz większą moc, dzięki czemu ich naładowanie wystarcza na dłużej. Jednak takie rozwiązanie wciąż ma pewne minusy. Każdy power bank w końcu musi zostać naładowany. A więc znów powstaje potrzeba dostępu do prądu. Jak został rozwiązany ten problem?
Dlaczego ładowarki solarne?
Producenci ładowarek wsparli się rozwiązaniami stosowanymi w budownictwie pasywnym i wykorzystali w swoich power bankach panele solarne. Teraz wystarczy wystawić urządzenie na działanie promieni słonecznych, dzięki czemu zostanie ono naładowane. Jest to bardzo ekologiczne i oszczędne rozwiązanie. Ale to, co jest w nim najbardziej doceniane, to zapewnienie użytkownikom niezależności. Od czasu wprowadzenia ładowarek solarnych żadna aktywność fizyczna na otwartym powietrzu, nie zostanie nagle przerwana koniecznością doładowania telefonu. Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne dla miłośników wędrówek górskich czy wspinaczki wysokogórskiej. Kiedy wyruszają oni na szlak, chcą mieć możliwość dostępu do nawigacji, czy móc stale monitorować zmiany pogodowe. Jednak wielogodzinna wyprawa z włączoną funkcją GPS może radykalnie skrócić czas działania telefonu. W takiej sytuacji wystarczy podpiąć urządzenie do ładowarki solarnej i wciąż cieszyć się wysiłkiem fizycznym bez żadnych ograniczeń. Takie rozwiązanie zapewnia też większe bezpieczeństwo.
Ładowarka słoneczna do telefonu – jak działa?
Oferowane przez producentów ładowarki słoneczne działają na takiej samej zasadzie jak panele solarne postawione na dachu lub działce. Promienie słoneczne, które padają na taki panel zostają wychwycone i przerobione na energię elektryczną. Taka energia gromadzona jest w baterii, do której można podpiąć telefon lub inne urządzenie. Takie słoneczne power banki mają naprawdę duże pojemności rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy mAh. Do tych największych podpiąć można kilka urządzeń równocześnie. Wszystkie wyposażone są standardowo w gniazda USB, jednak w zestawie znajduje się też zwykle kilka przejściówek. Trzeba tylko pamiętać, że im większa moc ładowarki, tym większy panel solarny i tym większa waga całego urządzenia. Producenci rozwiązali to w ten sposób, że panele solarne zostały wbudowane w plecaki turystyczne. Dzięki temu, ich wymiar może być większy, a ciężar jest równo rozłożony na całych plecach. Takie rozwiązanie wpływa też bardzo korzystnie na ładowanie baterii. Panel solarny jest cały czas wyeksponowany, dzięki czemu może zebrać więcej energii słonecznej, nawet w pochmurny dzień. Ładowarki solarne nie należą do najtańszych rozwiązań, jednak dzięki ich zastosowaniu zyskać można coś bezcennego – wolność i niezależność, a te warte są każdej ceny.