Przejdź do treści

Koszenie trawnika nigdy nie było takie proste!

  • przez

Każdy kto posiada własny dom, a także chociażby niewielki kawałek ogrodu wie ile radości może sprawić to miejsce szczególnie latem. Wystarczy tylko w tym ogrodzie mieć trawnik, na którym można rozstawi huśtawkę, leżak oraz stół z ławkami, a już można miło i przyjemnie spędzić czas. Jednakże taką przyjemność ogród zapewnia jedynie wtedy, kiedy jest zadbany, a trawa jest na bieżąco koszona. To też, żeby ogród wyglądał na ładny warto jest się zaopatrzyć w odpowiedni sprzęt do koszenia trawy, aby roboty koszące sprawiały tak samo przyjemność jak odpoczynek w ogrodzie.

Jak wybrać odpowiednie urządzenie do koszenia trawy?

Pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę to to jak duży ma się trawnik do koszenia. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ od tego zależy to jakiej wielkości kosiarkę kupić. Jeśli mamy do czynienia z małą powierzchnią trawnika to wystarczy nieduża kosiarka. Jeżeli natomiast do czynienia mamy z ogromnym trawnikiem to warto jest postawić na traktorek albo dużą kosiarkę, żeby w miarę szybko uporać się z koszeniem trawy. Jeśli jednak chodzi o wybór urządzenia do koszenia trawy to najwięcej osób stawia na kosiarki spalinowe. Jednakże coraz to więcej osób decyduje się również na automatyczną kosiarkę, którą można sterować za pomocą smartfona. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla ludzi, którzy nie mają czasu na to, aby regularnie kosić trawnik. Dodatkowym atutem tego urządzenia jest to, iż podczas pracy jest niezmiernie cicha. To też nie zakłóca panującego spokoju. Wszystko to za sprawą tego, że pracuje na bateriach. Niestety nie należy do najtańszych, gdyż jej cena oscyluje w granicach od kilku do kilkunastu tysięcy. Dlatego nie wszyscy mogą sobie na jej zakup pozwolić i wybierają wówczas kosiarki spalinowe, ponieważ są o wiele tańsze.

Jak i kiedy kosić?

Trawnik przede wszystkim musi być koszony regularnie, aby trawa nie była przerośnięta. To też najlepiej ustalić sobie koszenie trawnika raz w tygodniu. Bardzo ważne jest również to, żeby trawnik nie był skoszony zbyt nisko, ponieważ nie dość, iż nie wygląda to ładnie to w dodatku trawa jest osłabiona. Dlatego trawnik z reguły powinien być przycięty do długości 3 – 4 centymetrów – kiedy odstępujemy od tej reguły możecie przeczytać na stronie https://budujemytutaj.pl/ogrod/. Poza tym istotne jest to, że częste koszenie trawy o wiele korzystniej wpływa na trawnik niż, gdyby był koszony rzadko.

Czy można kosić mokrą trawę?

Roboty koszące mogą być przeprowadzane tylko na suchym trawniku. Wszystko to za sprawą tego, że jeśli skosimy mokrą trawę to okaże się, iż trawnik został skoszony nierówno. Dzieje się tak, ponieważ pod ciężarem wody źdźbła trawy są pochylone. Poza tym skoszenie mokrej trawy skutkuje także tym, że zwiększa się podatność na różnego rodzaju choroby trawnika. Dodatkowo koszenie mokrego trawnika niszczy również urządzenie, którym kosi się trawę i o wiele trudniej jest później je wyczyścić. Dlatego nawet jeśli jest dzień, w którym powinno się skosić trawę, a pada deszcz to warto jest poczekać do następnego dnia, gdy będzie suchy, ponieważ można takim koszeniem tylko zaszkodzić trawnikowi.