Przejdź do treści

Jak obliczyć kaloryczność produktów?

  • przez

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi zwraca uwagę na ilość spożywanych kalorii. Społeczeństwo ma ogromny problem z nadwagą, dlatego też taką popularność zyskują wszelkiego rodzaju diety. Pierwszym krokiem w drodze ku lepszej sylwetce jest obliczenie naszego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Odpowiednie zredukowanie przyjmowanej liczby kalorii wspomaga proces redukcji tkanki tłuszczowej.

Ile kalorii powinniśmy przyjmować dziennie?

Kalorie to kwestia indywidualna, każda osoba musi przyjmować inną, na to wpływa kilka czynników, takich jak:

  • wiek,
  • płeć,
  • aktywność fizyczna,
  • wzrost,
  • masa ciała.

Uwzględniając wszystkie elementy, jesteśmy w stanie obliczyć swoje zapotrzebowanie. Następnie w zależności od tego, czy chcemy schudnąć, czy nabrać masy ciała, dodajemy bądź ewentualnie ucinamy ich liczbę kalorii. Szacuje się, że kobiety powinny przyjmować od 1600 do 2500 kalorii dziennie. Mężczyźni od 2000 do 3500 kalorii w zależności od tego, jaki tryb pracy posiadają. Istotny jest również wiek osoby, młode, jak i starsze osoby potrzebują ich trochę mniej.

Obliczanie kalorii od czego zacząć ?

Liczenie kalorii wydaje się skomplikowanym procesem, lecz nic bardziej mylnego, jeśli zabierzemy się do tego od dobrej strony, nauczymy się wprowadzać ten nawyk w życie.

Pierwszym podstawowym krokiem jest określenie naszego zapotrzebowania energetycznego, czyli liczby kalorii, która jest potrzebna, by móc sprawnie funkcjonować w ciągu dnia. Pomocne w obliczeniach są gotowe wzory:

  • dla mężczyzn

66,47+(17,7 x kg) + (5,0 xcm)- (6,76 x wiek)

  • dla kobiet

655,1 +(9,567 x kg) + (1,8 x cm) – (4,68 x wiek)

Licznik kalorii

W Internecie mamy do wyboru wiele stron z licznikami kalorii, które zdecydowanie ułatwia nam cały proces odchudzania czy przybierania na masie. Na wielu produktach spożywczych widnieje etykieta z wartości odżywczymi, niestety często podane są one w porcji lub 100 gramach. Dlatego takie pomocne okazują się liczniki kalorii, gdzie sami możemy sobie ustawić ilość produktu. System własnoręcznie oblicza, ile to ma kalorii. Na rynku są dostępne również aplikacje na telefon, gdzie możemy umieszczać produkty do danego posiłku i kalkulator sumuje nasze dzienne spożycie kalorii.

Są też zwolennicy ręcznego spisywania, można stworzyć tygodniową rozpiskę posiłków z wyliczoną wcześniej kaloryka. Oczywiście pomoc dietetyka również jest wskazana, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z dietami. Warto zgłosić się do specjalisty, który rozpisze profesjonalny jadłospis wedle naszych preferencji. Liczenie kalorii może wydawać się uciążliwym procesem, który zajmuje mam dużo czasu. Nie musi wcale to tak wyglądać. Jeśli zastosuje się odpowiednie kroki, wylicza się zapotrzebowanie energetyczne, droga ku wymarzonej sylwetce, staje się zdecydowanie prostsza.