Przejdź do treści

Dolina Loary – kraina królewskich zamków i pałaców

  • przez
chambord

Przez Francję przebiega rzeka Loara, a wzdłuż niej ciągnie się najbardziej niesamowity kompleks pałacowy na świecie. Ponad 300 zamków, pałaców, warowni i dworków składa się na Dolinę Loary, która jest wyjątkowa nie tylko ze względu na architekturę. To miejsce jest kolebką języka francuskiego, tutaj schronienie znalazł zdetronizowany i wygnany polski król Stanisław Leszczyński, a Leonardo da Vinci spędził tu ostatnie lata swojego życia.

Dlaczego warto się udać do Doliny Loary?

La Val de Loire kusi odwiedzających nie tylko zapierającą dech w piersiach renesansową architekturą. Przy wielu zamkach znajdują się piękne ogrody i parki, a niektóre pałace są znane głównie z rosnących przy nich ogrodów. Tam co roku odbywają się festiwale ogrodowe, prawdziwa gratka dla miłośników przyrody. Loara znana jest również z winiarstwa. Klimat jest tam nieco cieplejszy niż w Polsce, dzięki czemu Dolina Loary jest we Francji prawdziwym regionem win. Na krajobraz Loary składa się więc imponujący kompleks pałacowy, wyjątkowe ogrody we wspaniałym stylu francuskim i ciągnące się aż po horyzont winnice.

Dolina Loary – zwiedzanie

Najlepszym środkiem transportu do zwiedzania Doliny Loary jest samochód. Taka niezależna wycieczka pozwala w pełni docenić urok Doliny. Poza zwiedzaniem zamków warto po drodze zatrzymywać się na nocleg w kolejnych miasteczkach i tam spróbować wspaniałego regionalnego wina oraz francuskiej kuchni. Planując wycieczkę do Doliny Loary trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy:

  • upewnij się, że zamek który chcesz zwiedzić jest otwarty dla zwiedzających – część z nich nadal ma właścicieli i są zamknięte dla ludzi z zewnątrz;
  • sprawdź kiedy można zwiedzać interesujący cię pałac. Niektóre zimą są niedostępne dla odwiedzających, dlatego najbezpieczniejszym okresem na wycieczkę do Doliny Loary jest okres od kwietnia do października;
  • ogranicz zwiedzanie do dwóch zamków dziennie – co za dużo to niezdrowo! Szybko można się przyzwyczaić do zachwycających widoków i nie docenić odwiedzanych miejsc.
blois

Najpiękniejsze zamki nad Loarą

Zdecydowanie za najważniejszy punkt na planie wycieczki po Dolinie Loary można uznać zamek Chambord. Ta renesansowa perła architektury powstawała aż 40 lat i znaleźć w niej można włoskie akcenty dzięki współpracy głównego architekta z Leonardo da Vinci. Budowla stoi na terenie zajmującym ponad 5,5 tysiąca ha i otacza ją mur o długości 33 km. Innym wartym odwiedzenia zabytkiem jest zamek w Sully sur Loire, który mimo rozbudowy zachował średniowieczny charakter, a przez rok był miejscem uwięzienia Joanny d’Arc. Na uwagę zasługuje też zamek w Amboise, w którym Leonardo da Vinci spędził ostatnie lata życia, a jego szczątki spoczywają w kościele na zamku.

Wino znad Loary

Dolina Loary to prawdziwe zagłębie winiarstwa. Działają tutaj 24 spółdzielnie winiarskie oraz ponad 7 tysięcy niezrzeszonych producentów. Znajdziemy tutaj praktycznie każdy rodzaj win wytrawnych, wina słodkie i musujące. Loara nie jest bardzo znana na świecie głównie dlatego, że rynek zdominowały lubiane przez konsumentów wytrawne wina czerwone. A w Dolinie produkuje się wiele więcej ponadto, są tutaj wina białe, różowe, o niższej zawartości alkoholu ze względu na klimat, w którym dojrzewają owoce. W większości wiosek na trasie wycieczki można skosztować wina i francuskich serów, także warto dodać ten punkt do swojej listy zwiedzania!