Dolina Loary – kraina królewskich zamków i pałaców

Przez Francję przebiega rzeka Loara, a wzdłuż niej ciągnie się najbardziej niesamowity kompleks pałacowy na świecie. Ponad 300 zamków, pałaców, warowni i dworków składa się na Dolinę Loary, która jest wyjątkowa nie tylko ze względu na architekturę. To miejsce jest kolebką języka francuskiego, tutaj schronienie znalazł zdetronizowany i wygnany polski król Stanisław Leszczyński, a Leonardo da Vinci spędził tu ostatnie lata swojego życia.

Dlaczego warto się udać do Doliny Loary?

La Val de Loire kusi odwiedzających nie tylko zapierającą dech w piersiach renesansową architekturą. Przy wielu zamkach znajdują się piękne ogrody i parki, a niektóre pałace są znane głównie z rosnących przy nich ogrodów. Tam co roku odbywają się festiwale ogrodowe, prawdziwa gratka dla miłośników przyrody. Loara znana jest również z winiarstwa. Klimat jest tam nieco cieplejszy niż w Polsce, dzięki czemu Dolina Loary jest we Francji prawdziwym regionem win. Na krajobraz Loary składa się więc imponujący kompleks pałacowy, wyjątkowe ogrody we wspaniałym stylu francuskim i ciągnące się aż po horyzont winnice.

Dolina Loary – zwiedzanie

Najlepszym środkiem transportu do zwiedzania Doliny Loary jest samochód. Taka niezależna wycieczka pozwala w pełni docenić urok Doliny. Poza zwiedzaniem zamków warto po drodze zatrzymywać się na nocleg w kolejnych miasteczkach i tam spróbować wspaniałego regionalnego wina oraz francuskiej kuchni. Planując wycieczkę do Doliny Loary trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy:

  • upewnij się, że zamek który chcesz zwiedzić jest otwarty dla zwiedzających – część z nich nadal ma właścicieli i są zamknięte dla ludzi z zewnątrz;
  • sprawdź kiedy można zwiedzać interesujący cię pałac. Niektóre zimą są niedostępne dla odwiedzających, dlatego najbezpieczniejszym okresem na wycieczkę do Doliny Loary jest okres od kwietnia do października;
  • ogranicz zwiedzanie do dwóch zamków dziennie – co za dużo to niezdrowo! Szybko można się przyzwyczaić do zachwycających widoków i nie docenić odwiedzanych miejsc.

Najpiękniejsze zamki nad Loarą

Zdecydowanie za najważniejszy punkt na planie wycieczki po Dolinie Loary można uznać zamek Chambord. Ta renesansowa perła architektury powstawała aż 40 lat i znaleźć w niej można włoskie akcenty dzięki współpracy głównego architekta z Leonardo da Vinci. Budowla stoi na terenie zajmującym ponad 5,5 tysiąca ha i otacza ją mur o długości 33 km. Innym wartym odwiedzenia zabytkiem jest zamek w Sully sur Loire, który mimo rozbudowy zachował średniowieczny charakter, a przez rok był miejscem uwięzienia Joanny d’Arc. Na uwagę zasługuje też zamek w Amboise, w którym Leonardo da Vinci spędził ostatnie lata życia, a jego szczątki spoczywają w kościele na zamku.

Wino znad Loary

Dolina Loary to prawdziwe zagłębie winiarstwa. Działają tutaj 24 spółdzielnie winiarskie oraz ponad 7 tysięcy niezrzeszonych producentów. Znajdziemy tutaj praktycznie każdy rodzaj win wytrawnych, wina słodkie i musujące. Loara nie jest bardzo znana na świecie głównie dlatego, że rynek zdominowały lubiane przez konsumentów wytrawne wina czerwone. A w Dolinie produkuje się wiele więcej ponadto, są tutaj wina białe, różowe, o niższej zawartości alkoholu ze względu na klimat, w którym dojrzewają owoce. W większości wiosek na trasie wycieczki można skosztować wina i francuskich serów, także warto dodać ten punkt do swojej listy zwiedzania!