Przejdź do treści

Dieta keto – co to właściwie jest?

  • przez

Dieta ketogeniczna to inaczej dieta niskowęglowodanowa i wysokotłuszczowa. Korzystają z niej osoby chcące pozbyć się zbędnych kilogramów oraz te, które walczą z wieloma przewlekłymi chorobami, takimi jak nadciśnienie tętnicze lub cukrzyca. Dieta ta wysoką skutecznością cieszy się też w leczeniu padaczki lekoopornej u dzieci. Korzystają z niej także osoby borykające się z chorobami trzustki, nerek i wątroby.

Na czym polega dieta keto?

Podstawowym źródłem, z którego organizm czerpie energię są węglowodany. Dieta ketogeniczna polega przede wszystkim na przyjmowaniu zwiększonej ilości tłuszczów. Kiedy organizm nie ma możliwości rozkładać cukrów zaczyna szukać zamiennika, którym staja się ciała ketonowe czyli produkty w procesie rozpadu tłuszczów. W diecie keto tłuszcze stanowią około 80-90 % energii dostarczanej z dziennego pożywienia. Pozostałe składniki, takie jak białka i węglowodany to 10-20 %. Organizm wówczas nie ma możliwości spalania węglowodanów, gdyż zawiera ich znikomą ilość, więc spala tłuszcze, również te, które są zmagazynowane w tkance tłuszczowej.

W diecie ketogenicznej stosuje się zazwyczaj zależność 4:1 lub 3:1. Oznacza to, że na każde 3 lub 4 g tłuszczu przypada 1 g białka i węglowodanów. Po krótkim czasie przestrzegania tej diety organizm staje się lżejszy, człowiek odczuwa ogólne lepsze samopoczucie. Po kilku miesiącach zauważa się zmniejszenia apetytu i zapotrzebowania na cukry.

Co można jeść na diecie keto?

Wiele osób przed przejściem na dietę ketogeniczną zastanawia się jakie konkretnie produkty będą dozwolone a jakie zakazane. Niektórzy obawiają się smaku wysokotłuszczowych potraw.

Przede wszystkim należy przyjmować produkty o niskiej zawartości węglowodanów w składzie, są to między innymi: jajka, warzywa, ryby, mięso, oraz naturalne tłuszcze, takie jak oliwa i masło. Z produktów tych można stworzyć wiele kompozycji na każdy posiłek w ciągu dnia.

Nie można zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Woda jest idealnym napojem podczas stosowania każdej diety, nie zawiera żadnych węglowodanów oraz przyśpiesza metabolizm. Przy diecie ketogenicznej można pić także herbatę bez cukru lub kawę z dodatkiem tłustego mleka lub śmietanki.

Najważniejsze zalety diety keto

Spożycie zwiększonej ilości tłuszczów w celu spalania tkanki tłuszczowej brzmi nieco paradoksalnie, jednak skuteczność diety keto podczas odchudzania a także jej pomoc w leczeniu wielu chorób sprawia, że staje się coraz bardziej popularna i stosowana. Ważną zaletą diety wysokotłuszczowej jest zmniejszenie łaknienia. Zwiększona ilość spożywanego tłuszczu zmniejsza a potem całkowicie niweluje apetyt na węglowodany, co pomaga w walce z cukrzycą i otyłością. Kolejną zaletą tej diety jest większa tolerancja na wysiłek, co przekłada się na lepszą wydajność sportową. U sportowców stosuje się ją w okresie redukcji. Po tym czasie organizm przyzwyczaja się do zmniejszonej liczby przyjmowanych węglowodanów. Oszczędza to glikogen wątrobowy oraz mięśniowy a to z kolei wpływa na poprawę wyników sportowych.