Długa podróż, wycieczka w góry, gdzie chcemy robić dużo zdjęć, impreza ze znajomymi, na której kręcimy filmiki na pamiątkę albo po prostu stary telefon ze słabą baterią – jest wiele sytuacji stanowiących wyzwanie dla baterii w naszych smartfonach. Intensywne korzystanie z kamery, oglądanie filmów lub słuchanie muzyki szybko wyczerpią nawet najbardziej potężny akumulator. Na szczęście z pomocą przychodzą powerbanki, które przedłużą czas działania baterii bez konieczności wpinania ładowarki do kontaktu.
Spis treści
Powerbank – czyli co to tak właściwie jest?
Powerbank to nic innego, jak taka sama bateria jaką mamy w smartfonach, tylko nieco (lub dużo) większa, zależnie od tego jaki powerbank wybierzemy. Można go nazywać mobilną ładowarką, akumulatorem, bankiem energii, ale znaczenie pozostaje to samo. Powerbank jest po prostu dużą baterią akumulującą energię, która poprzez kabel USB przekazuje energię wprost do smartfona, tabletu lub laptopa.
W jaki sposób działa powerbank?
Powerbank składa się z baterii litowo-jonowych lub litowo-polimerowych, które można wielokrotnie ładować. Ma większą pojemność niż standardowa bateria w smartfonie i można nim ładować urządzenia w dowolnym miejscu, bez konieczności podłączania kabla ładowarki do kontaktu. To, na ile sesji ładowania wystarczy wasz powerbank zależy od jego pojemności i od wielkości baterii w waszym telefonie. Powerbanki występują w różnych pojemnościach i przykładowo baterią pojemną na 10 000 mAh można naładować telefon około 3 razy.
Na co zwracać uwagę przy wyborze powerbanka?
Pierwsze pytanie, jakie musimy sobie zadać kupując powerbank to co będziemy ładować. Jeden smartfon? Czy kilka? A może szukamy przenośnej ładowarki do laptopa? Każde z tych urządzeń ma baterie o innej pojemności i trzeba wziąć pod uwagę to, że powerbank o małej baterii ładujący kilka smartfonów naraz bardzo szybko się rozładuje. Jeżeli stoimy przed wyborem powerbanku do jednego smartfona, trzeba sprawdzić pojemność jego baterii. Można to zrobić przez specjalne aplikacje dostępne na telefon lub znaleźć te informacje na oryginalnym opakowaniu. Gdy już znamy tę wartość, możemy rozpocząć szukanie powerbanku. Pamiętajmy, że jego pojemność powinna stanowić wielokrotność pojemności baterii w naszym smartfonie tak, aby naładowany powerbank mógł posłużyć kilka razy. Jeśli planujecie ładować kilka urządzeń naraz, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na liczbę złącz w wybranym powerbanku oraz jakie jest natężenie prądu w każdym z nich. Im wyższe natężenie, tym szybciej naładuje się telefon. Standardowo jeśli powerbank ma dwa złącza, to jedno ładuje z natężeniem 1A, a drugie 2A. Przy wyborze powerbanku należy także zastanowić się nad tym w jakich sytuacjach będziemy go używać i pamiętać o tym, że im mniejszy powerbank, tym mniejsza bateria o mniejszej pojemności. Także niestety eleganckie powerbanki w kształcie szminki albo karty kredytowej są bardzo ładne, ale niezbyt praktyczne. Z kolei bardzo pojemne baterie mogą ważyć i pół kilograma, co też trzeba wziąć pod uwagę.