Przejdź do treści

Czym jest pilates i jakie przynosi efekty?

pilates

Pilates jest uniwersalnym treningiem dla każdego. Skupia się na ćwiczeniach rozciągających i wzmacniających mięśnie w całym ciele. Pomaga zapobiec bólom kręgosłupa wynikającym z siedzącego trybu życia i znacząco wpływa na poprawę postury. W ostatnich latach zyskał na popularności i przyciągnął szeroką grupę odbiorców. Jakie efekty przynosi pilates? Sprawdź przykładowe ćwiczenia na zdrowy kręgosłup!

Co to jest pilates?

Pilates łączy w sobie jogę, balet, tai-chai oraz gimnastykę. Opiera się przede wszystkim na ćwiczeniach z ciężarem własnego ciała. Aktywuje w ten sposób wszystkie grupy mięśniowe, uelastycznia je, rozciąga i wzmacnia. Dzięki swej otwartości jest dostosowany dla wszystkich bez względu na wiek czy poziom sprawności fizycznej. Sprawdza się zarówno jako trening dla osób zwykle wybierających ćwiczenia siłowe, jak i kobiet w ciąży, czy seniorów. Ćwiczenia wykonuje się powoli, z dbałością o prawidłowy oddech oraz technikę.

Pilates – efekty

Aby osiągnąć założone efekty – tak jak w każdym sporcie – pilates wymaga systematyczności. Żeby ćwiczenia były skuteczne, a efekty zauważalne rekomendowane jest ćwiczenie przynajmniej raz w tygodniu. Częstotliwość należy dostosować do indywidualnych możliwości, wieku oraz celu.

Najbardziej znanym i chwalonym efektem pilatesu jest przeciwdziałanie bólom kręgosłupa. Trening ten wzmacnia mięśnie głębokie, które odpowiadają za utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Dlatego też, ćwiczenia tego typu są polecane szczególnie osobą, które spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej lub tym, którzy borykają się z bólami pleców. Pilates wpływa na poprawę postawy ciała korygując połączenia między kością biodrową a kręgosłupem.

Wzmocnienie mięśni całego ciała, to kolejny efekt uboczny, którego można się spodziewać, a wręcz wyczekiwać z niecierpliwością. Pilates w centrum zainteresowania stawia mięśnie brzucha, pleców i pośladków. Dzięki wzmocnieniu mięśni stabilizujących znacząco poprawia równowagę i postawę.

Jest również sprzymierzeńcem w walce z niechcianym cellulitem. Trening przyspiesza krążenie krwi, co korzystnie wpływa na uelastycznienie skóry. Ćwiczenia o umiarkowanej intensywności zwiększają także produkcję kolagenu, który odpowiada za utrzymanie jędrnej i gładkiej skóry.

Pilates dla początkujących – jak wyglądają zajęcia?

Wiele klubów sportowych i siłowni ma w swojej ofercie zajęcia z pilatesu, które są dopasowywane przez instruktora pod uczestników treningu. Jest to jednak sport, który bez problemu można wykonywać w domu. Podczas ćwiczeń potrzebna będzie jedynie mata. Można ćwiczyć w skarpetkach lub boso. Na początku warto uważnie słuchać instruktora i skupić się na poprawności wykonywanych ćwiczeń.

Pilates – przykładowe ćwiczenia na kręgosłup

Wykonując trening w domu należy pamiętać o tym, że podczas wykonywania ćwiczeń nie jest ważna ich ilość lecz jakość. Każdy ruch powinien być kontrolowany przez brzuch. Jednym z najbardziej popularnych ćwiczeń jest tak zwana „setka”. Ma na celu rozgrzać organizm i przygotować go do dalszej pracy. Przyjemnym ćwiczeniem jest również „rolling like a ball” czyli toczenie się jak piłka. Polega na zgięciu kręgosłupa w formę litery C. W internecie są dostępne darmowe treningi wideo, które mogą okazać się nieocenione dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z pilatesem. Bez wątpienia ten sport może być ciekawym urozmaiceniem w planie treningowym każdego sportowca i osoby początkującej.