Wiele osób marzy o tym, aby zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów. Aby faktycznie osiągnąć ten efekt, należy zapoznać się z pojęciem bilansu kalorycznego. Najprościej ujmując bilans taki obejmuje różnicę pomiędzy ilością spożywanych kalorii, a ilością kalorii spalonych w ciągu dnia poprzez różnego rodzaju aktywności.
Spis treści
Co znaczy ujemny bilans kaloryczny?
Ujemny bilans kaloryczny jest wtedy, gdy spalamy więcej kalorii w ciągu dnia, niż ich dostarczamy do organizmu. Warto posłużyć się tutaj przykładem. Dzienne zapotrzebowanie na kalorie osoby może wynosić 1800 kcal. Spożywa ona jednak w ciągu dnia 1600 kcal. Bilans kaloryczny jest ujemny, a zatem taka osoba zaczyna chudnąć.
W momencie gdy chce się utrzymać swoją aktualną wagę, należy wejść na tzw. zero kaloryczne. Wówczas przy zapotrzebowaniu na 1800 kcal, właśnie tyle powinno się zjadać.
Analogicznie sytuacja przedstawia się wtedy, gdy chcemy przytyć. Jeśli zapotrzebowanie wynosi 1800 kcal, wówczas możemy zacząć spożywać 2000 i powoli przybierać na masie. Jeśli chcemy zbudować rzeźbę i sprawić, aby ciało było solidnie umięśnione, wówczas konieczna jest nadwyżka kaloryczna. To właśnie z niej mogą budować się mięśnie.
Ile potrzebuję kalorii?
Choć wyliczenia te są stosunkowo proste, największym problemem dla wielu ludzi jest określenie, ile kalorii dokładnie one potrzebują. W internecie nie brakuje różnego rodzaju kalkulatorów kalorii, dzięki którym można wyliczyć między innymi podstawową przemianę materii. Podstawowa przemiana określa ile minimalnie kalorii powinno się przyjmować, aby podtrzymać funkcje życiowe na odpowiednim poziomie. Schodzenie poniżej tej kaloryki, może doprowadzić do poważnych w konsekwencjach zmian w organizmie. U wielu kobiet między innymi powoduje zaburzenia w zakresie miesiączki, problemy z zajściem w ciąże itp.
Najlepszym sposobem jest jednak skierowanie się w tej sytuacji do dietetyka. Kalkulatory internetowe wyliczają kalorie dość ogólnikowo, korzystając z utartych schematów. Natomiast na zapotrzebowanie kaloryczne ma wpływ rodzaj wykonywanego sportu, problemy zdrowotne itp. Dietetyk analizując wszelkie tego typu czynniki i kierując na badania, jest w stanie najbardziej precyzyjnie określić te wartości.
Jak wyliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?
Obliczenie wartości podstawowej przemiany materii, to swego rodzaju baza. Na podstawie tego wyniku można natomiast dostosowywać kalorykę do swojego celu. Natomiast całkowita przemiana materii może być już zupełnie inna. Wpływa ma na nią aktywność fizyczna w ciągu dnia, wykonywane sporty itp. Może zatem z 1300 kcal podstawowej przemiany materii, skoczyć nawet do 2000 kcal.
Chcąc schudnąć, powinno się odjąć około 10-20% kalorii, od swojego dziennego zapotrzebowania. Jeśli zatem dzienne zapotrzebowanie wynosi 2000 kcal, warto zacząć spożywać 1800 i obserwować swój organizm. Chudnięcie jednak to nie tylko waga, ale warto się również mierzyć.
Podstawową i całkowitą przemianę materii, można wyliczyć dzięki kalkulatorom internetowym. Najbardziej miarodajny efekt daje jednak dietetyk.