Przejdź do treści

Civita di Bagnoregio – miasto pływające w chmurach

  • przez
citadel

Civita di Bagnoregio to zabytkowe miasto, a raczej miasteczko położone w samym centrum Włoch. Użyte zdrobnienie nie pojawiło się tutaj przypadkowo, ponieważ powierzchnia miasteczka wynosi jedynie 73 km2. Znajduje się niedaleko Jeziora Bolsena, które otaczają geste lasy i pagórki. Ta nietypowa miejscowość jest bardzo wyjątkowa, ponieważ widać ją z odległości kilkudziesięciu kilometrów. Chcesz wiedzieć dlaczego?

Civita di Bagnoregio – krótka historia

Wyjątkowość tego miejsca polega na jego położeniu. Miasteczko to leży na szczycie bardzo stromej skały tufowej w regionie Lacjum w prowincji Viterbo. Jego historia sięga starożytności, gdy Etruskowie weszli na szczyt skały i założyli tam jedną ze swoich osad. Wraz z upływem czasu, miasteczko stało się własnością Rzymian i stało się częścią bardzo atrakcyjnego szlaku z Florencji do Rzymu. W średniowieczu Civita di Bagnoregio stało się miejscem licznie odwiedzanym przez pielgrzymów, gdyż miały tam miejsce narodziny jednego z doktorów Kościoła katolickiego – św. Bonawentura.

Gdy w 1695 roku trzęsienie ziemi zniszczyło większość zabudowań, miasto zostało odizolowane i skazane na powolną śmierć. Przez spore problemy z dotarciem do miasta, wiele osób migrowało i zmieniało miejsca zamieszkania. Tylko nieliczni mieszkańcy zostali na miejscu i ratowali zniszczone miasto. Dopiero w latach 60 XX wieku został wybudowany most, którym bez problemu można dostać się do miasta.

Dlaczego Civita di Bagnoregio umiera?

„La citta che muore” – to określenie, którym jest nazywane Civita di Bagnoregio. Definicja tego zwrotu oznacza miasto, które umiera. Z historii wynika, że miasteczko przez wieki było bardzo bezpiecznym miejscem, pod względem strategicznym. Niestety przez liczne trzęsienia ziemi i materiał skalny, czyli bardzo miękki tuf, miasto jest narażone na liczne erozje i osuwanie się. Według obliczeń miasto może zniknąć za około 150 lat, dlatego turyści bardzo chętnie je odwiedzają bez większego strachu o swoje bezpieczeństwo. Na stałe żyje tam tylko kilkanaście osób.

castle

Jak dojechać do miasteczka Civita di Bagnoregio?

Do Civita di Bagnoregio prowadzą 3 drogi z Rzymu. Wszystkie mają praktycznie tę samą odległość i czas, czyli ok. 2 godziny samochodem. Niestety do miasta nie da się wjechać samochodem. W XX wieku wybudowano kładkę, którą można przejść pieszo nad ogromną przepaścią.Jadąc samochodem warto ustawić nawigację na Bagnoregio, a nie na Civito, ponieważ do tej drugiej nie dostaniemy się samochodem. W Bagnoregio można zostawić samochód na płatnym parkingu, a dalszy ciąg trasy do miasteczka – przejść długą kładką nad przepaścią.

Co zobaczyć w Civita di Bangoregio?

Przemierzając wąskie uliczki tej uroczej mieściny, ma się wrażenie, jakby czas się zatrzymał. Turyści uważają, że to jedno z najbardziej uroczych i widowiskowych włoskich miast. Ze względu na obsuwające się domy, większość mieszkańców już dawno je opuściła. Mimo swojej małej wielkości, miasto jest bardzo rozwinięte turystycznie i posiada wiele atrakcji. Warto tam zobaczyć:

  • Jaskinie Etrusków
  • Plac Miejski
  • Brama wejściowa miasta, która reprezentuje architekturę romańską
  • Kościół San Donato
  • Ogrody Mari
  • Muzeum Geologiczne

Miasteczko Civita di Bagnoregi dzięki swojej wyjątkowości i uniwersalności przyciąga wielu podróżników. Każdy znajdzie tam coś dla siebie.