Przejdź do treści

Ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku

  • przez
university

Dolny Śląsk to niewątpliwie różnorodny oraz obfitujący w atrakcje turystyczne teren. Obszar łączy piękno zarówno krajobrazów nizinnych, z dolinami rzek Odry i Baryczy na czele, jak również rozległych pasm górskich wchodzących w skład Sudetów. Tu historia łączy się z nowoczesnością, dlatego też odkrywanie terenów Dolnego Śląska jest niezwykle fascynujące i dostarcza mnóstwo wrażeń.

Tajemniczy Dolny Śląsk

To główny slogan, który promuje województwo, ale należy przyznać, że jest absolutnie trafiony. Teren Dolnego Śląska skrywa w sobie mnóstwo tajemnic, ukrytych bardzo często w pałacowych komnatach, ale i podziemnych bunkrach. Niezwykle burzliwa historia regionu pozostawiła po sobie ślady w postaci licznych zamków, twierdz czy pałacowych ruin, które do dziś skrywają w sobie zapierające dech w piersiach historie oraz legendy. Wśród najpopularniejszych miejsc tego typu przoduje Zamek Książ, którego początki sięgają XIII wieku. Kompleks jest w pięknym stanie, a do zwiedzania zostały udostępnione zarówno sale budynku, jak i podziemia. Na uwagę zasługuje także uroczo położony Zamek Czocha, jak również Zamek w Grodnie czy Twierdza w Bolkowie. Podobnych budowli na Dolnym Śląsku jest jeszcze więcej – każda z nich przedstawia inną opowieść, dlatego eksplorowanie każdej z nich będzie dla nas fantastycznym przeżyciem.

Nie należy też zapominać o czasach wojennych. Dolny Śląsk był przez pewien czas pod panowaniem Niemców, którzy skrupulatnie tworzyli na tych terenach państwo podziemne w ramach kompleksu Reise, mającego pełnić funkcję kwatery Adolfa Hitlera. Dziś dostępne są do zwiedzania m.in. takie ośrodki jak Osówka czy Sztolnie Walimskie w Górach Sowich. Wizyta w tych miejscach oferuje ogromną dawkę wiedzy i niewątpliwie będzie gratką dla miłośników historii.

centennial-hall

Wrocław i okolice

Wrocław – miasto, które z każdym rokiem przyciąga coraz większą liczbę mieszkańców, ale też i turystów. Oferuje wiele atrakcji, zarówno dla starszych, jak i najmłodszych, dlatego też warto poświęcić na jego zwiedzanie co najmniej 2 dni, by móc w pełni nacieszyć się panującą tu atmosferą. Poza pięknym rynkiem, który niewątpliwie jest wizytówką miasta, Wrocław słynie z Panoramy Racławickiej, Hali stulecia czy zabytkowego Ostrowa Tumskiego. Częstym wyborem turystów jest także Zoo wraz z Afrykarium, a także multimedialne muzea jak Hydropolis, muzeum historii “Zajezdnia”, Muzeum Pana Tadeusza oraz bardziej tradycyjne: Muzeum Poczty i Telekomunikacji czy Muzeum Historyczne. Wokół miasta znajduje się sporo terenów rekreacyjnych, a najsłynniejszym jest niewątpliwie masyw góry Ślęża, będący częstym wyborem mieszkańców Wrocławia do aktywnego spędzania czasu.

Romantyczne miejsca na Dolnym Śląsku

Tych nie brakuje. Najwięcej jest ich w Kotlinie Kłodzkiej, która z uwagi na położenie ma do zaoferowania wiele atrakcji w otoczeniu pięknych krajobrazów. Jest to także teren, gdzie znajdują się popularne kurorty uzdrowiskowe, jak np. Polanica Zdrój czy Lądek Zdrój. Wielu fanów ma także malowniczo położone Międzygórze, wieś u stóp Śnieżnika, otulona zewsząd lasami. Jest to absolutnie fantastyczne miejsce na romantyczny, weekendowy wyjazd. Również popularne kurorty jak Karpacz czy Szklarska poręba będą doskonałą destynacją na wyjazd we dwóje. Miasta dysponują bardzo rozbudowaną infrastrukturą noclegową, dlatego też każdy znajdzie tu odpowiednie miejsce na romantyczną podróż.