Chorwacja – najważniejsze informacje

Jeśli twoim wakacyjnym marzeniem jest śródziemnomorska fantazja, ciepłe dni pośród szafirowych wód w cieniu starożytnych murów to Chorwacja wydaje się być idealnym miejscem dla Ciebie. Marzenie to może stać się rzeczywistością ponieważ Chorwacja jest jednym z najpiękniejszych krajów w Europie. Kraj ten może szczycić się górskim terenem i przejrzystymi przepięknymi turkusowymi wodami.

Gdzie leży Chorwacja?

Państwo to leży na pograniczu Europy Środkowej i Europy Południowej. Chorwacja graniczy z 6 krajami. Od południa z Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą, a od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Chorwacja obejmuje 55 974 km2 ziemi i 620 km2 wody, co czyni ją 128. największym krajem na świecie o łącznej powierzchni 56 594 km2. Stolicą Chorwacji jest miejscowość Zagrzeb, która równocześnie jest największym miastem w tym państwie. Liczy ono ok. 790 tys. mieszkańców, a aglomerację zagrzebską zamieszkuje 1,2 mln.

Ile kosztuje Chorwacka kuna?

Urlopowicze często zastanawiają się jaką walutę zabrać ze sobą na wakacje do Chorwacji. Euro czy Kunę? Dylemat wynika przez to że za większość noclegów, najczęściej w hotelach czy apartamentach można zapłacić w euro nawet na miejscu. Jednak walutą obowiązującą w Chorwacji jest Kuna chorwacka i tylko Kuny przyjmowane są w sklepach. Jedna kuna składa się ze stu lip i jest to obecnie 0,56 zł. W obiegu znajdują się monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 lip, oraz 1, 2, 5 i 25 kun oraz banknoty o nominałach 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 kun.

chorwacja z dziećmi

Zagrzeb – stolica Chorwacji

Będąc w Chorwacji nie można ominąć jej stolicy. Stare miasto Zagrzeb to prawdziwa uczta dla zmysłów. Wśród klasycznych fasad, bujnych ogrodów i imponujących neogotyckich budynków zachwycać się można godzinami. Oto kilka miejsc które warto zwiedzić. Zacznijmy od Kaptol i Gradec. Kaptol to miejsce, gdzie duchowieństwo miało swoją siedzibę, głównym punktem orientacyjnym w Kaptolu jest piękna katedra. Gradec to była świecka część średniowiecznego rdzenia Zagrzebia, zamieszkana przez rzemieślników i kupców. Muzeum Mimara do którego watro zajrzeć. To muzeum Dolnego Miasta nosi imię kolekcjonera sztuki XX wieku Ante Topić Mimara. Stałe eksponaty w muzeum naprawdę zachwycają.

Chorwacja – co warto zobaczyć?

Pobyt w Chorwacji nie może się obyć bez odwiedzenia niezwykłych wybrzeży i wysp. Warto odwiedzić rustykalne miasteczka charakteryzujące się wąskimi, brukowanymi uliczkami i małymi placami. Jednym z najpiękniejszym miejsc w tym kraju to Park Narodowy Jezior Plitwickich. To bajkowa kraina kaskadowych szmaragdowych jezior, wodospadów i bujnej zieleni. Amfiteatr w Pauli jest jednym z największych zachowanych amfiteatrów rzymskich na świecie i najlepiej zachowanym zabytkiem w Chorwacji, dlatego jest to miejsce które należy zobaczyć. Arena ta była kiedyś wykorzystywana do walk gladiatorów, a teraz jest centrum życia kulturalnego miasta.

chorwacja gdzie jechać

Co warto zjeść w Chorwacji?

W każdym zakątku świata są potrawy, które słyną właśnie z tych miejsc i spróbujesz je tylko tam. W Chorwacji też są takie dania, których warto spróbować. Pierwszą taką potrawą jest lokalnie zwane crni rižot, czyli czarne risotto. Kolejnym jest Buzara. To proste danie z małży w bulionie winnym z czosnkiem i bułką tartą jest popularne na całym chorwackim wybrzeżu. Nie można również nie spróbować ich lokalnych win i słodkości.

Chorwacja z dziećmi

Dla rodzin z dziećmi Chorwacja jest idealnym miejscem na wakacyjny urlop ponieważ podróż samolotem to tylko ok 4 godziny. Dzieci spędzają ten czas w samolocie bez większego problemu. To miejsce dobrze się wpisuje na rodzinne wakacje ponieważ jest tam wiele bezpiecznych plaży, szlaków turystycznych tych pieszych jaki i rowerowych. Jest to miejsce wielu atrakcji dla dzieci. Takich jak interaktywne muzea, mnóstwo starożytnych miast i fortec dla przyszłych rycerzy i księżniczek do zwiedzania, które zapewnią aktywne spędzanie czasu.