Przejdź do treści

Chorwacja – najważniejsze informacje

  • przez

Jeśli twoim wakacyjnym marzeniem jest śródziemnomorska fantazja, ciepłe dni pośród szafirowych wód w cieniu starożytnych murów to Chorwacja wydaje się być idealnym miejscem dla Ciebie. Marzenie to może stać się rzeczywistością ponieważ Chorwacja jest jednym z najpiękniejszych krajów w Europie. Kraj ten może szczycić się górskim terenem i przejrzystymi przepięknymi turkusowymi wodami.

Gdzie leży Chorwacja?

Państwo to leży na pograniczu Europy Środkowej i Europy Południowej. Chorwacja graniczy z 6 krajami. Od południa z Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą, a od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Chorwacja obejmuje 55 974 km2 ziemi i 620 km2 wody, co czyni ją 128. największym krajem na świecie o łącznej powierzchni 56 594 km2. Stolicą Chorwacji jest miejscowość Zagrzeb, która równocześnie jest największym miastem w tym państwie. Liczy ono ok. 790 tys. mieszkańców, a aglomerację zagrzebską zamieszkuje 1,2 mln.

chorwacja-z-dziećmi

Ile kosztuje Chorwacka kuna?

Urlopowicze często zastanawiają się jaką walutę zabrać ze sobą na wakacje do Chorwacji. Euro czy Kunę? Dylemat wynika przez to że za większość noclegów, najczęściej w hotelach czy apartamentach można zapłacić w euro nawet na miejscu. Jednak walutą obowiązującą w Chorwacji jest Kuna chorwacka i tylko Kuny przyjmowane są w sklepach. Jedna kuna składa się ze stu lip i jest to obecnie 0,56 zł. W obiegu znajdują się monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 lip, oraz 1, 2, 5 i 25 kun oraz banknoty o nominałach 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 kun.

Zagrzeb – stolica Chorwacji

Będąc w Chorwacji nie można ominąć jej stolicy. Stare miasto Zagrzeb to prawdziwa uczta dla zmysłów. Wśród klasycznych fasad, bujnych ogrodów i imponujących neogotyckich budynków zachwycać się można godzinami. Oto kilka miejsc które warto zwiedzić. Zacznijmy od Kaptol i Gradec. Kaptol to miejsce, gdzie duchowieństwo miało swoją siedzibę, głównym punktem orientacyjnym w Kaptolu jest piękna katedra. Gradec to była świecka część średniowiecznego rdzenia Zagrzebia, zamieszkana przez rzemieślników i kupców. Muzeum Mimara do którego watro zajrzeć. To muzeum Dolnego Miasta nosi imię kolekcjonera sztuki XX wieku Ante Topić Mimara. Stałe eksponaty w muzeum naprawdę zachwycają.

chorwacja-gdzie-jechać

Chorwacja – co warto zobaczyć?

Pobyt w Chorwacji nie może się obyć bez odwiedzenia niezwykłych wybrzeży i wysp. Warto odwiedzić rustykalne miasteczka charakteryzujące się wąskimi, brukowanymi uliczkami i małymi placami. Jednym z najpiękniejszym miejsc w tym kraju to Park Narodowy Jezior Plitwickich. To bajkowa kraina kaskadowych szmaragdowych jezior, wodospadów i bujnej zieleni. Amfiteatr w Pauli jest jednym z największych zachowanych amfiteatrów rzymskich na świecie i najlepiej zachowanym zabytkiem w Chorwacji, dlatego jest to miejsce które należy zobaczyć. Arena ta była kiedyś wykorzystywana do walk gladiatorów, a teraz jest centrum życia kulturalnego miasta.

Co warto zjeść w Chorwacji?

W każdym zakątku świata są potrawy, które słyną właśnie z tych miejsc i spróbujesz je tylko tam. W Chorwacji też są takie dania, których warto spróbować. Pierwszą taką potrawą jest lokalnie zwane crni rižot, czyli czarne risotto. Kolejnym jest Buzara. To proste danie z małży w bulionie winnym z czosnkiem i bułką tartą jest popularne na całym chorwackim wybrzeżu. Nie można również nie spróbować ich lokalnych win i słodkości.

Chorwacja z dziećmi

Dla rodzin z dziećmi Chorwacja jest idealnym miejscem na wakacyjny urlop ponieważ podróż samolotem to tylko ok 4 godziny. Dzieci spędzają ten czas w samolocie bez większego problemu. To miejsce dobrze się wpisuje na rodzinne wakacje ponieważ jest tam wiele bezpiecznych plaży, szlaków turystycznych tych pieszych jaki i rowerowych. Jest to miejsce wielu atrakcji dla dzieci. Takich jak interaktywne muzea, mnóstwo starożytnych miast i fortec dla przyszłych rycerzy i księżniczek do zwiedzania, które zapewnią aktywne spędzanie czasu.