Przejdź do treści

Aktywny weekend na Mazurach – co warto zobaczyć?

  • przez
lake

Gdy myślimy o Mazurach do głowy przychodzą nam oczywiście w pierwszej kolejności jeziora i żeglowanie (czy też popularne w ostatnim czasie rejsy motorowodne). Jednak ten region ma do zaoferowania jeszcze więcej turystycznie!

Ciekawe miejsca na mazurach

Mazury są miejscem fascynującym pod względem przyrodniczym. Liczne jeziora (w tym największe w Polsce Śniardwy), rozległe lasy oraz cisza w większości miejsc sprawiają, że do tego regionu ściągają turyści nie tylko z całego kraju, ale i zagranicy. To także świetne miejsce na wyjazdy integracyjne czy też konferencje. Ten region ma świetnie przygotowaną infrastrukturę, w ramach której znajdziemy dużo miejsc noclegowych oraz restauracji i barów. W miastach takich jak Mikołajki czy Giżycko liczyć także można na atrakcje do późna w nocy.

Najbardziej zalecamy więc klasyczny wynajem jachtu i podróż przez jeziora i kanały. Jednak dla osób chcących spróbować czegoś innego też mamy podpowiedzi.

To region bogaty w historię (choćby tą dotyczącą Drugiej Wojny Światowej), pełen ciekawej architektury i reliktów z przeszłości. Niewielkie miasteczka tylko czekają, by odkryć przed gośćmi swoje tajemnice!

Kętrzyn – atrakcje

Znajdujące się na terytorium dawnych Prusów Dolnych miasto ma bogatą historię związaną z zakonem krzyżackim. Dlatego architektura miasta jest pełna właśnie takiego dziedzictwa. Na pierwszy plan zdecydowanie wychodzi Bazylika Kolegiacka św. Jerzego, która góruje nad miastem. Oprócz tego warto zobaczyć Zamek w Kętrzynie, ratusz, oraz Kościół św. Katarzyny. Wszystkie te miejsca są fascynującymi zabytkami z okresu panowania krzyżaków. Oprócz tego w lesie nieopodal jest słynny Wilczy Szaniec. Ruiny po bunkrze mogą dać do myślenia i skłonić do refleksji nad historią.

Węgorzewo – atrakcje

Wysunięte na północ Węgorzewo to świetne miejsce do rozpoczęcia swojej podróży żeglarskiej w dół pojezierza mazurskiego. To drobne miasteczko leżące malowniczo nad jeziorem Mamry może stanowić bazę wypadową, jednak trzeba uczciwie przyznać, że nie ma za bardzo co w nim robić. Trzeba je raczej traktować jako punkt noclegowy, ponieważ poza paroma muzeami i portem w Sztynorcie nic ciekawego tu nie ma.

Mazury – atrakcje dla dzieci

Wyjazd rodzinny nad jezioro może być świetną formą spędzania czasu. Przede wszystkim, wiele szkółek żeglarskich oferuje kursy, w ramach których uczniowie mogą zdawać na patenty żeglarskie. Obozy tego typu to świetny sposób na zahartowanie dzieci i potencjalne zaszczepienie w nich sportowego bakcyla.

Jako, że największym skarbem regionu jest natura, to i inne atrakcje będą o to siła rzeczy oparte. Z pewnością ogromną przygodą byłoby skorzystanie z rejsu pasażerskiego przez Kanał Elbląski. Ta trasa prowadząca z mazurskich jezior aż do Zalewu Wiślanego została uznana za pomnik historii ze względu na liczne śluzy i pochylnie, które niwelują ogromne różnice w wysokości. Dla dziecięcych pasażerów płynięcie przez coś takiego będzie z pewnością nie lada wspomnieniem.

Innymi pomysłami wartymi rozważenia są spływy kajakiem i łodzią po Krutyni, zaś fanom zwierząt polecamy Park Żubrów niedaleko wsi Wolisko.