Odzież kompresyjna – kiedy jej używać?

Sport dla wielu z nas stał się sposobem na życie. Coraz więcej osób biega i porywa się na coraz dłuższe dystanse. Równolegle z rosnącą modą na uprawianie sportu rośnie zapotrzebowanie na profesjonalne gadżety dla sportowców amatorów i zawodowców. Jednym z takich gadżetów jest profesjonalna odzież kompresyjna.

133689335_ddac14bd07_z

Jak to działa?

Odzież kompresyjna jest idealnie dopasowana do budowy anatomicznej ludzkiego ciała i działa na zasadzie stopniowej kompresji. Uciska najbardziej w partiach niższych, natomiast partie wyższe są uciskane dużo lżej, by odpowiednio pobudzić i wspomóc układ krążenia. Dzięki temu mięśnie pracują lepiej i efektywniej, szybciej też się regenerują. Niwelowana jest ilość kwasu mlekowego odkładającego się w mięśniach, co minimalizuje powstanie tzw. zakwasów dnia następnego. Nosząc odzież kompresyjną minimalizujemy również ryzyko wystąpienia kontuzji wynikających z przemęczenia i przeciążenia.

 

Możemy zabezpieczyć niemal wszystkie części ciała, bo do dyspozycji mamy opaski (na uda, łydki, kostki, ramiona, kolana, nadgarstki), skarpetki różnej długości, spodenki, legginsy, koszulki i całe kombinezony.

 

Kiedy stosować?

Taka odzież najlepiej sprawdza się podczas pokonywania długich dystansów, czyli dedykowana jest przede wszystkim triathlonistom, osobom biegnącym w maratonach i innym długodystansowcom. Opaski kompresyjne można nałożyć również po dłuższym treningu czy po zawodach, by wspomóc regenerację mięśni i szybciej wrócić do formy. Podczas biegów najlepiej stosować długie skarpety bądź opaski na łydki. Te partie ciała są bowiem najbardziej narażone na mikrourazy.

 

Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie rozmiaru. Przy zakupie skarpet kompresyjnych nie kierujmy się rozmiarem stopy, a właśnie obwodem łydki w jej najszerszym miejscu. Podobnie w przypadku spodenek i opasek na uda – rozmiar wybieramy na podstawie obwodu uda w jego środkowej części.

 

Dla uprawiających sport w godzinach wieczornych lub wczesno porannych są specjalne modele w kolorach fluorescencyjnych, zapewniających lepszą widoczność i większe bezpieczeństwo.

 

Sprawdź skarpety do biegania w sklepie http://www.cepsports.pl/pl/c/Mezczyzni/7 – wyłączny dystrybutor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


7 − jeden =

Activ 8 © 2013 Frontier Theme