Górskie wycieczki, aktywny urlop? Warto zainwestować w dobry plecak marki Target!

Aktywny tryb wypoczynku cieszy się coraz większą popularnością. Warto pamiętać, że wybierając się na wyprawę konieczne jest posiadanie odpowiedniego wyposażenia, którego podstawę stanowi plecak. Dlatego wszyscy amatorzy pieszych wycieczek powinni poznać zasady jakimi kierować się przy zakupie odpowiedniego plecaka.

Rural cottage in the mountains

Oczywiście podstawowym kryterium zakupu plecaka jest jego pojemność. 20-30 litrów wystarczy na krótką wycieczkę, jeśli jednak w planach pojawi się całodniowa górska wyprawa, dobrym rozwiązaniem będzie zakupienie takiego około 35-litrowego. Wynika to z faktu, że zmieści się do niego zarówno polar jak i kurtka, a także odpowiedni zapas jedzenia i picia. Jeśli podróż ma trwać dłużej niż jeden dzień, to najlepiej zaopatrzyć się w plecak o pojemności 40-50 litrów. Gdy udajemy się na biwak, koniecznym jest zakupienie plecaka 60-litrowego, do którego zmieści się złożony namiot. Specjaliści z dobiura.com przypominają, że niektóre plecaki, np. marki Target, mają możliwość zwiększenia litrażu poprzez doczepienie dodatkowych kieszeni oraz podniesienie komina w komorze głównej.

Trzeba pamiętać, że wygląd plecaków, nawet jeśli mowa o tym samym modelu, różni się od siebie w zależności od litrażu. Najmniejsze plecaki, mają zazwyczaj miękkie systemy nośne i pas biodrowy o minimalnym rozmiarze. Posiadają tylko jedną komorę główną, nie mają klapy ani rozbudowanych kieszeni bocznych. W przypadku plecaków średnich, zwanych trekkingowymi, znajdziemy niewielkie kieszenie boczne, często siateczkowe, ich pas biodrowy jest bardziej rozbudowany i regulowany, posiadają górną klapę wraz z regulacją jej wysokości. Plecaki największe, zaopatrzone są w dwie komory, w tym jedna mniejszą, dolną, do której można włożyć śpiwór oraz system praktycznych kieszeni bocznych i wewnętrznych kieszonek. Charakterystyczny dla nich jest rozbudowany pas biodrowy z bardzo dobrym regulowanym systemem nośnym.

W tym miejscu należy nieco bliżej przyjrzeć się systemom nośnym zastosowanym w plecakach turystycznych. Na długie wyprawy najlepszy będzie taki plecak, który posiada system z pełną regulacją. Można go wtedy dopasować do sylwetki i indywidualnych preferencji użytkownika, a tym samym zmaksymalizować komfort noszenia. Przy zakupie plecaka warto zwrócić uwagę, czy jego regulacja jest łatwa i nie dostarcza problemów. Jednocześnie pamiętać trzeba, że modele z wysokiej jakości systemem nośnym są nieco droższe. W tym przypadku nie warto jednak oszczędzać, szczególnie jeśli plecak ma służyć na kilkudniowych wyprawach- taki źle dobrany, niewygodny może bowiem szybko popsuć nawet najlepiej zapowiadającą się wycieczkę. Pasy i szelki powinny być pokryte specjalną oddychającą siateczką.

Ważną rolę odgrywa również materiał z jakiego plecak został wykonany. Materiał ten powinien być mocny, wytrzymały, odporny na przekłucia i rozdarcia. W celu wzmocnienia niektóre modele plecaków, dostępne między innymi na stronie dobiura.com, pokryte są teflonem, który chroni tkankę przed nasiąkaniem wodą i zabrudzeniami. Istotę trwałości stanowią jednak szwy. Jeśli są z cienkiej nici, mogą się przerwać pod wpływem ciężaru, dlatego też kupując plecak koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ich jakość.

Plecak dobrej jakości jest niezwykle ważnym elementem każdej górskiej wycieczki. Warto zatem zainwestować w taki, aby nie obciążał naszego kręgosłupa, a do tego był pojemny i praktyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


7 × cztery =

Activ 8 © 2013 Frontier Theme