Szermierka słowna na spotkaniu rodzinnym

Spotkania rodzinne są doskonałą okazją aby zobaczyć się z bliskimi, wymienić doświadczeniami, powspominać lata wcześniejszych młodości. Okres listopad oraz grudzień, czyli święta, to znakomita okazja i prawdopodobnie okres spotkań z rodziną u wielu czytelników.

rodzinne-spotkanie

Okazuje się iż spotkania przy rodzinnym stola tak naprawdę nie muszą być aż tak bardzo przyjemne i bardzo łatwo można popaść w konflikt z niejednym członkiem rodziny. Rzeczywistość wygląda tak, że każdy człowiek to inny charakter i z tym faktem musimy się pogodzić a co najważniejsze, musimy być tego świadomi. Przedstawiam kilka porad, jak radzić sobie z trudnymi typami osobowości.

 

Osoba kłótliwa – o kłótnika nie trudno nawet podczas rodzinnego spotkania, osoba taka zawsze znajdzie pretekst do sprzeczki lub poważnej kłótni. Najczęściej jest święcie przekonana iż to ona ma racje i nie dopuszcza myśli, że może być inaczej.

Rad: Pamiętaj, że Masz pełne prawo do własnego zdania, najlepiej jest używać konkretnych argumentów podczas dyskusji z taką osobą, konkretne przykłady, które będą obalały teorię kłótnika. Jeśli jednak nie będziesz miał ochoty na dyskusję, możesz ją łatwo uciąć zdaniem typu: “Takie jest moje zdanie na ten temat, rozumiem że Ty Masz inne..”

 

Egoista – Jest to osoba która myśli tylko o sobie i na samym początku widzi czubek własnego nosa, to on jest najważniejszy, najważniejsze jest też to, co on mówi. Ma własne zdanie na każdy temat i jego zdanie jest najważniejsze, co gorsza człowiek taki może myśleć, że na 100% ma rację i będzie tego bronił rękoma i nogami. Prawdopodobnie nie będzie się kłócił ale będzie bardzo nieprzyjemny i uszczypliwy.

Rada: Tu bez zepsucia rodzinnej atmosfery raczej ciężko sobie poradzić ale z całą pewnością możesz powiedzieć iż ta osoba w danej kwestii nie ma żadnego doświadczenia, jej argumentacja opiera się na podstawie tego, co przeczytał, być może w brukowej gazecie i nie będziesz z nim na ten temat dyskutował/a . Kiedy będzie próbował powrócić do tematu, możesz powtórzyć iż nie masz ochoty na rozmowę z nim, oczywiście można dodać ironiczny uśmiech na twarzy.

 

Niemowa – Osoba przesadnie milcząca, rzadko zabierająca głos, będzie robiła wszystko aby nie oceniać, za wszelką cenę będzie unikała publicznych wypowiedzi. Niekorzystne sytuacje raczej będzie wolała przemilczeć, wszelkie spory załagodzić.

Rada: Jeśli pojawi się sytuacja sporna, nie można za bardzo na niego liczyć, jest to typ osoby bezkonfliktowej, może zdarzyć się sytuacja iż osoba taka będzie po Twojej stronie ale przez wzgląd na to, że większość nie będzie, nie obroni Cię. Tu raczej potrzebna jest specjalistyczna terapia która wyeliminuje u niego ten problem a obrażanie się na niego z całą pewnością nic nie pomoże.

 

Dąsalski – człowiek ten będzie się dąsał i obrażał, prawdopodobnie bez względu na to co powiesz, zawsze może mu się to nie podobać. Może robić dziwne miny w najmniej oczekiwanych sytuacjach, czasem podczas dyskusji z Tobą może sprawiać wrażenie znudzonego i obrażonego na Ciebie, tak jak byś właśnie obraził jego żonę lub w inny sposób skutecznie go uraził.

Rada: Wśród tych ludzi, zawsze jest drugie dno, czasem przyczyna jego “fochów” może być zupełnie inna, może się okazać iż 3 dni temu miał trudną sytuację w pracy i dlatego teraz się dąsa, nie potrafi sobie z tym poradzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


4 × siedem =

Activ 8 © 2013 Frontier Theme