Jak radzić sobie ze stresem?

Stres jest naturalną reakcją organizmu, na którą jesteśmy narażeni każdego dnia. Nerwowe sytuacje zdarzają się zarówno w domu, jak i w pracy. Powstają one w wyniku lęku przed wykonaniem jakiejś czynności lub pod wpływem silnych emocji. Czy stresu da się uniknąć?

 

Skutki nadmiernego stresu

Odczuwanie stresu jest dzisiaj bardzo powszechne i praktycznie nie ma osoby, która by go nie doświadczyła. Uczucie zdenerwowania dotyczy każdego – bez względu na wiek, płeć i rodzaj wykonywanej pracy. Dzieci w szkole również przeżywają wiele stresujących sytuacji, które w takim samym stopniu, jak u dorosłych mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji. Nadmierny stres może przyczynić się do obniżenia skuteczności działania, a nawet do chorób, takich jak nerwica i depresja. Aby wyeliminować źródła napięć warto skonsultować się np. z psychologiem z Wrocławia.

 

Jak uniknąć stresu?

Wiele sytuacji, których się obawiamy i z powodu, których odczuwamy stres, nigdy się nie wydarza. Jest to pierwszy sygnał do tego, aby nauczyć się kontrolować stres, w czym może nam pomóc psycholog z Wrocławia lub innego miasta. Najpopularniejszym sposobem zwalczania stresu są techniki relaksacyjne, takie jak praca nad swoim oddechem, która pozytywnie wpływa na fizjologię i emocje. Nie wszystkie nerwowe sytuacje da się wyeliminować. Czasem jedynym rozwiązaniem jest ich akceptacja i przekonanie samego siebie, że nie muszą one wywoływać w nas niepotrzebnego napięcia.jak-radzic-sobie-ze-stresem

 

Metoda NLP w walce ze stresem

Jedną z najskuteczniejszych metod radzenia sobie ze stresem jest technika programowania neuro-lingwistycznego (NLP). Bazuje ona na wyobraźni oraz pracy z podświadomością. Wielu psychologów z Wrocławia oraz innych polskich miast zaleca stosowanie jej swoim pacjentom. Technika NLP odwołuje się do pozytywnych skojarzeń, które można przywołać za pomocą pamięci i wyobraźni. Pomocne jest korzystanie ze zmysłów – węchu, smaku, dotyku, słuchu oraz wzroku. Najpopularniejszymi metodami stosowanymi w ramach tej techniki są: trans, leczenie fobii, zmiana kontekstu wypowiedzi (przeramowanie), patrzenie na rzeczywistość z innej perspektywy (metafora) oraz tworzenie odruchowych emocjonalnych powiązań przyczynowo-skutkowych z bodźcem (kotwiczenie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


1 + = siedem

Activ 8 © 2013 Frontier Theme