Wszystko o skarpetach kompresyjnych

Moda na uprawianie sportu sprawiła, że odzież sportowa i wszelkiego rodzaju akcesoria dla sportowców zalały polski rynek. Spodnie, koszulki i skarpety dla biegaczy możemy znaleźć nawet w dyskontach. Tylko czy faktycznie jest to odzież specjalistyczna czy może pod nazwą sportowa nie kryje się nic oprócz wyższej ceny?

Czytaj etykiety

Jak poznać prawdziwą, specjalistyczną odzież sportową? Niech za przykład posłużą nam skarpety kompresyjne. Zanim zabierzesz się za zakup akcesoriów do biegania, poczytaj wiarygodne źródła w Internecie, na jakiej zasadzie powinny one działać, a potem uważnie czytaj etykietę i opis produktu, który zamierzasz kupić.

Zasada działania skarpet kompresyjnych

Skarpety te wykonane są z najwyższej jakości materiałów, są miękkie i elastyczne, a mimo to spełniają bardzo ważne funkcje. Poprzez stopniową kompresję, czyli ucisk, wpływają na poprawę krążenia (nie dopuszczają do zalegania krwi w żyłach). Kluczowym aspektem tu jest właśnie ta stopniowa kompresja, bo większy ucisk powinien być stosowany na niższe partie nóg, a mniejszy na partie wyższe. Jednakowy ucisk na całą powierzchnię może przynieść więcej szkód niż pożytku.

fitness and lifestyle concept

Skutki stosowania skarpet kompresyjnych

Skarpety kompresyjne pomagają pobudzić mięśnie przed treningiem. W trakcie treningu dbają o prawidłowe krążenie, zapobiegają odkładaniu się nadmiaru wody w kończynach dolnych oraz zwiększają wydajność organizmu. W znaczący sposób zmniejszają odkładanie się kwasu mlekowego w mięśniach, co zapobiega powstawaniu dotkliwych „zakwasów”. Po treningu przyśpieszają regenerację.

Dodatkowe zalety

Skarpety kompresyjne redukują nieprzyjemny zapach.
Ochraniają ścięgno Achillesa.
Mają płaskie szwy, które nie wbijają się w ciało.
Wysokiej jakości materiał, z którego są zrobione, przepuszcza powietrze, dzięki czemu nasze stopy mają czym oddychać.
Skarpety kompresyjne odprowadzają wilgoć na zewnątrz.

Czym kierować się przy zakupie?

Jeśli producent daje Ci do wyboru skarpety dostosowane do rozmiaru stopy, to od razu dostajesz informację, że ta firma nie zna zasad działania tego typu skarpet. Rozmiar powinien być dostosowany do obwodu łydki, bo przecież tam ta kompresja jest najbardziej odczuwalna. Rozmiar stopy może być taki sam, a obwód łydki już nie. Gdy kupimy skarpetki wg rozmiaru stopy, możemy potem cierpieć z powodu nadmiernego ucisku na łydkę, co z kolei może powodować nieprawidłowości w krążeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


9 − = jeden

Activ 8 © 2013 Frontier Theme