Najczęstsze kontuzje początkujących sportowców

Popularne powiedzenie głosi, że sport to zdrowie. Istotnie, wzmożona aktywność fizyczna działa zbawiennie na nasz organizm, wzmaga metabolizm oraz stymuluje pracę narządów, w tym ośrodkowego układu nerwowego. Sport należy jednak uprawiać rozważnie.. Regularnie powtarzane nadmierne przeciążenia i inne błędy mogą być źródłem poważnych uszkodzeń stawów lub mięśni, które mogą objawić się dopiero po pewnym czasie. W jaki sposób przygotować swój organizm do wzmożonego wysiłku? Jakie zagrożenia czyhają na początkujących sportowców?

Przygotowanie do uprawiania sportu

Pierwszym pytaniem, jakie należy sobie zadać chcąc zacząć uprawiać swój ulubiony sport, jest: czy w ogóle mogę to robić? Niektóre dyscypliny wymagają bowiem pełni sprawności fizycznej, a wszelkie zwyrodnienia i dysfunkcje układu ruchu mogą być przyczyną bólu i trudności z poruszaniem się. Doskonałym narzędziem, które w krótkim czasie przyniesie odpowiedź na to ważne  pytanie, jest profilaktyczny program badań z zakresu ortopedii oferowany przez Centrum Medyczne ENEL-MED. W komfortowych warunkach w ciągu 5 godzin otrzymujemy komplet badań, których wyniki stanowią kompleksową informację na temat stanu układu ruchu.. Program ortopedyczny stanowi więc nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy pacjenta, ale również pomaga we wdrożeniu szybkich zmian codziennych nawyków, mających destrukcyjny wpływ na zdrowie.najczestsze-kontuzje-sportowcow-poczatkujacych

Jeśli kompleksowe badanie nie wykaże żadnych nieprawidłowości,  kolejnym krokiem będzie zadbanie o odpowiedni strój sportowy. Nie powinien on nadmiernie krępować ruchów ani uciskać naczyń krwionośnych, co mogłoby obniżyć wydajność pracy mięśni. Szczególną uwagę należy zwrócić na obuwie, które powinno być dobrze dopasowane do kształtu stopy, wygodne, dobrze usztywniające staw skokowy.

Kontuzje, które przytrafiają się początkującym sportowcom

Rodzaj kontuzji jest często ściśle uzależniony od dyscypliny sportu. Inne urazy mogą wystąpić  u osób uprawiających boks, a inne u piłkarza lub biegacza. Nawet w przypadku amatorskiego lub pół-amatorskiego współzawodnictwa ciężkie kontuzje, takie jak złamania albo zerwania mięśni czy ścięgien zdarzają się dość rzadko. Częściej mamy do czynienia z różnego typu bolesnymi zwichnięciami, przeciążeniami stawów lub skręceniami powodującymi rozerwanie torebki stawowej lub uszkodzenie więzadeł odpowiedzialnych za integralność stawu. Niemniej jednak nawet przy niewielkich urazach niezbędna jest wizyta  u ortopedy. Warto też wiedzieć, że wszystkim tym kontuzjom można w porę zapobiec, stosując się ściśle do zasad uprawiania określonego sportu i wczesnej prewencji schorzeń układu ruchu w postaci chociażby badań profilaktycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


× trzy = 6

Activ 8 © 2013 Frontier Theme