Joga w domu, czyli praktyka własna

Główną istotą jogi jest poznanie samego siebie czyli rozwój zarówno duchowy, emocjonalny jak i fizyczny. Początkowo z reguły praktykujemy jogę w grupie, pod nadzorem nauczyciela. Poznajemy asany, zasady układania sekwencji, czas trwania w pozycjach, rozwijamy się… Po pewnym czasie praktyk grupowych, możemy śmiało rozpocząć kolejny etap doświadczeń na gruncie jogi, zwany praktyką własną. Praktykując jogę samodzielnie mamy możliwość podążania wyłącznie w zgodzie z własnym wnętrzem. Pod żadnym pozorem nie musimy dostosowywać się do innych.

Rozpoczynając własną wędrówkę na ścieżce jogi, wystarczy znaleźć godzinę w ciągu dnia (najlepiej w porze porannej), w czasie której możemy robić wszystko na co tylko mamy ochotę. Możemy zacząć ćwiczenia od ulubionej pozycji, stanąć na macie czy się położyć. Istotnym elementem tego etapu jest po prostu rozluźnienie ciała, otwarcie go na praktykę. Kolejnym etapem jest podążanie za sygnałami, które płyną z naszego wnętrza. Możemy praktykować jogę kierując się wskazówkami joga-cwiczenianauczyciela, jednak na tym etapie sami decydujemy ile czasu pozostajemy w danych sekwencjach. Z pewnością im częściej będziemy praktykować jogę, tym łatwiej nam będzie odczytywać sygnały z naszego wnętrza. Z biegiem czasu coraz lepiej będziemy wyczuwać czego potrzebuje nasze ciało i co się z tym wiąże, będziemy mieć większą łatwość w dostosowywaniu odpowiednich pozycji. Wnikając coraz głębiej w siebie, mamy możliwość dotarcia do tych obszarów świadomości, które zawierają wszelkie informacje na nasz temat. Odkryjemy naszego wewnętrznego guru, który z najwyższą mądrością i miłością poprowadzi nas w czasie dalszej wędrówki.

W początkowym etapie ćwiczeń, nasz duchowy nauczyciel zapewne do złudzenia będzie przypominał naszego fizycznego przewodnika. Jednak z czasem coraz bardziej zaczniemy odkrywać nasze wyższe Ja i granica pomiędzy duchowym a fizycznym nauczycielem zacznie być coraz bardziej wyrazista. Praktykując jogę samodzielnie, rozwijamy się wewnętrznie, przede wszystkim rozwija się nasz duch. Joga to bowiem droga do wolności a także otwartego spojrzenia na siebie i otaczającą nasz rzeczywistość.

To droga, którą każdy musi przejść indywidualnie. Wystarczy zaufać sobie i podjąć wyzwanie. Z pewnością warto.

Praktyki grupowe można rozpocząć w szkole www.jogasztukazycia.pl – Joga Sztuka Życia

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


pięć − 2 =

Activ 8 © 2013 Frontier Theme