Inwestycja w ergonomię stanowiska pracy

W dzisiejszych czasach, kiedy konkurencja na rynku osiągnęła bardzo wysoki poziom, każda próba podniesienia efektywności pracy przedsiębiorstwa jest na wagę złota. Każdy manager powinien szukać takich rozwiązań, które dają szansę na wyprzedzenie konkurencji, a co za tym idzie poprawienie swojej pozycji na rynku. Możemy tu wyróżnić bardzo zróżnicowane decyzje na wielu płaszczyznach.

Znaczącą sferą, w którą warto inwestować jest produktywność pracownika. Warto ją podnosić, ponieważ to bezpośrednio przekłada się na wynik finansowy firmy. Jak można podnieść wydajność pracownika? Na pierwszy rzut oka przychodzą nam na myśl szkolenia podnoszące kompetencje i tak rzeczywiście jest. Mniej popularnym, ale tak samo skutecznym sposobem na podniesienie wydajności pracownika jest poprawienie ergonomii jego stanowiska pracy. Czym ona jest? Jest to nic innego jak odpowiednie ustawienie wszystkich mebli biurowych oraz sprzętu, z którego pracownik korzysta. W praktyce jest to przede wszystkim krzesło (fotel), które powinno cechować się najwyższą jakością.

Ergonomia stanowiska pracy przekłada się na samopoczucie pracownika, poziom jego zmęczenia, wygodę, komfort, a więc jednocześnie na jego wydajność. Czym pracownik jest bardziej wypoczęty, czym ma lepszy humor, tym więcej zadań wykona w danym okresie czasu. To z kolei oznacza oszczędności dla całej firmy. Innymi ważnymi elementami oprócz krzesła jest biurko, ułożenie rąk, podnóżek czy położenie monitora. Jak się okazuje, nawet najmniejszy szczegół ma ogromne znaczenie.

Kolejnym ciekawym sposobem na poprawienie kondycji pracownika podczas wielogodzinnej zmiany są rozgrzewki w pracy, na które decyduje się coraz więcej pracowników biurowych. Badania pokazują, że nawet kilkuminutowa rozgrzewka poprawia kondycję podczas następujących po niej godzinach pracy. Na czym polega taka rozgrzewka? Nie są to oczywiście skomplikowane ćwiczenia. Wystarczą proste skręty tułowia, okrężne ruchy głową czy popularne i znane wszystkim skłony. Bardziej ambitni pracownicy mogą spróbować bardziej zaawansowanej rozgrzewki, która uwzględnia popularne pompki i brzuszki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


+ siedem = 8

Activ 8 © 2013 Frontier Theme