Gdzie na ryby ?

W Polsce amatorów wędkowania nie brakuje. Miejsc do połowu również. Należy jednak pamiętać, że nie każde jezioro lub staw pozwala na legalny wyłów ryb. W wielu miejscach należy posiadać specjalną kartę rybacką oraz pozwolenie wydane przez właściciela danego okręgu rzecznego. W skrócie – jeżeli nie mamy karty rybackiej danego okręgu PZW oraz stosownego pozwolenia – każdy nielegalny połów może zakończyć się surowym mandatem. Zwykle roczne pozwolenie na połów ryb w danym okręgu waha się w granicach od stu do trzystu złotych. Są jednak łowiska, które narzucają inne ograniczenia – brak konieczności posiadania karty, ale ograniczenie do złowienia tylko określonych gatunków ryb lub określonych ilości ryb.

Gdy poznamy już prawo legalnego połowu – warto poszukać łowisk, które obfitują w ryby różnej maści. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze łowiska w kraju wraz z krótką charakterystyką każdego miejsca. Gdzie na ryby? Właśnie tutaj:

    • Jezioro Wygonin w Borach Tucholskich – jezioro komercyjne o całkowitej powierzchni 68 hektarów. Doskonałe miejsce na rodzinne wędkowanie lub na klimatyczny wyjazd wraz z kolegami. Miejsce to jest idealne zarówno dla amatorów, jak i wprawnych wędkarzy, którzy szukają przygody. Ponadto każdy ma możliwość wynajęcia łodzi. Wisienką na torcie jest bogaty rybostan. Decydując się na wędkowanie na jeziorze Wygonin możemy złowić następujące rodzaje ryb: palie alpejskie, węgorze oraz miętusy, liny, karpie, ukleje, płocie, leszcze, szczupaki, sumy, trocie, łososie oraz pstrągi tęczowe.

——————————————————————————————————————

    • Jezioro Ślesińskie w okolicach Konina – jedno z największych naturalnych jezior w Polsce. Cechuje się powierzchnią 152 hektarów. Bogaty rybostan i ogromna powierzchnia generują dla wędkarzy wiele możliwości połowu. Atutem jest fakt, że gospodarz wód zarybia jezioro najróżniejszymi gatunkami ryb. Ponadto miejsce to stale jest monitorowane przez straż przybrzeżną, która pilnuje porządku i dba o to, aby każdy wędkarz oraz turysta przestrzegał zasad. W jeziorze mamy możliwość złowienia następujących gatunków ryb: płocie, leszcze, krąpie, tołpygi, okonie, sandacze, sumy, karasie, wzdręgi, liny, karpie, amury oraz węgorze. Jest to jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie wędkarz ma szansę złowić większą sztukę. Ciekawostką jest fakt, że co roku na jeziorze Ślesińskim łowione są rekordowo wielkie okazy (nawet powyżej 15 kilogramów).

——————————————————————————————————————

    • Łowisko Jarosławski – łowisko zlokalizowane w województwie zachodniopomorskim. Akwen jest prywatny, czynny całą dobę, siedem dni tygodniu. Akwen wodny to blisko 10 hektarów czystej wody. W najgłębszym punkcie jezioro ma głębokość 2,5 metra. Wędkarze, którzy wybiorą się do tego miejsca mogą liczyć na połów karpi, karasi oraz linów.

——————————————————————————————————————

    • Jezioro Domex w Częstochowie – kolejne prywatne jezioro specjalne o powierzchni 10 hektarów. Czysta woda, bogata w przeróżne gatunki ryb. Akwen położony w malowniczej, spokojnej i bezpiecznej okolicy. Wędkarz łowiący na jeziorze Domex ma okazję złapać: węgorze, sumy, sandacze, tęczowe, karasie, amury, liny, szczupaki, karpie, pstrągi, jazie, sieje oraz płocie, niestety chwilowo nieczynne..

——————————————————————————————————————

  • Łowisko Pstrążna – znane w całej Polsce łowisko, w którym wędkarz ma okazję złowić tylko i wyłącznie karpia. Populacja tych ryb jest tu największa w Polsce, a zdaniem niektórych także w Europie. To właśnie tutaj złowiono największe okazy karpi. Akwen znajduje się niedaleko Raciborza.

——————————————————————————————————————

Jeśli znasz interesujące miejsce, gdzie można łowić ryby, napisz do nas (info@e-czasopisma.com.pl). Opisz je w kilku zdaniach i prześlij kilka zdjęć, chętnie dodamy je do naszego zestawienia.

2 Comments

Add a Comment
  1. Ciekawe zestawienie, szkoda że tak mało jest opisów dla łowisk darmowych. Nie wspomniałeś też o możliwościach połowu nad morzem, tak się też składa, że my organizujemy takie połowy ;) na co serdecznie zapraszam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


7 + cztery =

Activ 8 © 2013 Frontier Theme