Jak wybrać deskę snowboardową?

deska snowboardowa

Wprawdzie sezon zimowy już za nami, ale to nie zmienia faktu, że zainteresowanie snowboardem maleje. Wręcz przeciwnie – teraz, u schyłku wiosny i z początkiem lata wszyscy, którzy jeżdżą lub ci, którzy chce zacząć szusować na stoku zimą powinni przyjrzeć się ofertom sklepów, które prezentują akcesoria snowboardowe. Począwszy od strojów, kasków, a skończywszy na sztandarowym dodatku, czyli desce snowboardowej. Jak wybrać deskę snowboardową? Czym się kierować? Na co zwracać uwagę? Postaramy się to wszystko wyjaśnić.

 

Rodzaje desek snowboardowych

Najlepszym rozwiązaniem jest poznanie wszystkich rodzajów desek dostępnych w sklepach. Gdy będziemy mieli teoretyczny pogląd na sortyment – wtedy będziemy mogli dobrać deskę. Z racji różnych profili, materiałów oraz dodatków, deski nadają się do najróżniejszych warunków. Deska dla jednego snowboardzisty może być wyzwaniem , a dla innego tylko kulą u nogi. W świcie snowboardu istnieją cztery rodzaje desek. Oto one:

  • Freestyle – deska, a raczej grupa desek snowboardowych przeznaczonych tylko dla tych, którzy chcą wykonywać tricki. Jazda na halfpipie, slide’y na poręczach, skoki i inne ewolucje. Z tymi deskami będzie znacznie łatwiej. Dla początkujących, którzy jednocześnie zaczynają przygodę ze snowboardowym freestylem poleca się deski miękkie. Dla bardziej zaawansowanych lepszym rozwiązaniem będą deski twarde.
  • Freeride – grupa desek, które zostały skonstruowane po to, aby nie utrudniać jazdy w puchu lub wysokim śniegu. Deski dosyć miękkie i wąskie. Dobry wybór na początek przygody ze snowboardem. Zwykle deski freeride są około 4-5 centymetrów węższe, niż zwykłe deski do jazdy uniwersalnej.
  • Boardercross – deski zdecydowanie dla tych, którzy pierwsze kroki na stokach mają już za sobą. Są to deski dosyć twarde, przystosowane o szybkiej jazdy jak i do wykonywania ewolucji. Utrudniają naukę, jednocześnie weryfikując każdy mankament techniki jazdy.
  • All Mountain – deski najczęściej kupowane, są to deski uniwersalne, przeznaczone zarówno do jazdy zwykłej, jak i do freestyle’u. Często wykorzystywane w szkołach snowboardowych. Nie sprawiają większych kłopotów, pozwalają dogłębnie zapoznać się ze snowboardem, dając radość z jazdy.

 

Długość i szerokość deski snowboardowej

To najważniejsze cechy każdej z desek. Długość oraz szerokość. Deski dla mężczyzn są nieco większe, niż deski dla kobiet. Wynika to z innej konstrukcji ciała oraz innych wymiarów oraz wagi, która gra po stronie ludzkiej kluczową rolę. Zwykle deski kobiecie mają wymiary od 135 centymetrów do 155 centymetrów. Deski dla Panów są natomiast od 140 centymetrów do 165 centymetrów. Wybór złej długości lub szerokości może sprawić. Że nauka jazdy na snowboardzie przerodzi się w koszmar.

Wprawdzie istnieje uniwersalna tabela desek snowboardowych i ich długości, ale nie polecamy z niej korzystać. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do sklepu snowboardowego i przymierzenie deski. Każdy z producentów oferuje drobne niuanse, które mogą nam odpowiadać lub też przeszkadzać. Zwykle wybiera się deski długie, gdy po założeniu deska wydaje się zbyt miękka. Szczuplejsi i wyżsi zwykle muszą wybierać deski długie. Gdy deska jest zbyt długa, będzie wydawać się na twardą (przesadnie twardą).

 

1 Comment

Add a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


3 × = dwanaście

Activ 8 © 2013 Frontier Theme