Jazda konna dla każdego – pytania od nowicjuszy

konie

Piękne, majestatyczne zwierzęta, które od pokoleń są widoczne w codzienności ludzi. Dawniej koniec były wyznacznikiem luksusu, majątku i gospodarki. Dziś wykorzystywane na eventach, w sporcie i na pokazach. Rzadziej pracują, są traktowane jako zwierzęta majestatyczne. Nic więc dziwnego, że wielu ludzi chce, aby tak pozostało. To także skłania do refleksji oraz do zainteresowania się tematyką jeździectwa konnego.

Od wielu lat organizowane są zawody w jeździe konnej. Znanym i słynny warszawski Służewiec co roku pęka w szwach podczas weekendów turniejów i gonitw. Dodatkowej pikanterii dodaje nutka hazardu – obstawianie kwot na wyścigach konnych to nie tylko domena najbogatszych. Wróćmy jednak do samych koni. Każdy może rozpocząć naukę jazdy i każdy może poznać natur tych zwierząt z bliska. Specjalnie dla Was zebraliśmy najczęściej zadawane pytania przez ludzi, którzy dopiero rozważają podjęcie nauki. Odsyłamy również do naszego innego poradnika, w którym opisujemy, jak zacząć przygodę z jazda konną.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące początków jeździectwa

  • Jak długo trwa nauka? - Pierwsze z pytań, jakie pojawia się na ustach ludzi, którzy myślą o tym, aby zacząć dosiadać konia. O dziwo, dzieci uczą się znacznie szybciej, niż dorośli. Czas nauki zależy od tego, jak często powtarzamy lekcje (optymalnie 2-3 razy w tygodniu). Już po pół roku płynna sekwencja ruchów w siodle będzie możliwa.
  • Kiedy dzieci mogą zacząć naukę? - Rodzice, którzy chcą, by ich latorośle dosiadały koni powinni zacząć myśleć o zapisaniu malucha na naukę w wieku około 7 lat. To optymalny wiek na rozpoczęcie przygody z końmi.
  • Czy konia może dosiadać każdy? - Teoretycznie tak. Jednak należy pamięta, że jazda konna obciąża stawy i kręgosłup. Nie zaleca się więc tego sportu dla osób starszych i pacjentów z bólami.
  • Czy możliwa jest jazda konna zimą? - Tylko na krytych halach. Śnieg i mróz tylko narażają kopyta koni, jednocześnie generując niepotrzebne ryzyko upadku.
  • Czy konie są niebezpieczne? - Owszem, zawsze trzeba czuć respekt przed koniem. Nie należy ich drażnić, zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z koniem, który rzadko opuszcza stajnię. Konie bojaźliwe również mogą wykonywać gwałtowne ruchy. Koń gryzie lub kopie tylko wtedy, gdy czuje się niepewnie – zwykle to człowiek jest tym ogniwem, które rozpoczyna spiralę frustracji lub strachu. Konie także wyczuwają strach – nie należy więc dosiadać konia w skrajnym lęku. Instruktorzy polecają, aby początkujące osoby najpierw przebywały z koniem, pielęgnowały go i oswajały się z obecnością tak dużego zwierzęcia.
  • Jak droga jest nauka jazdy konną? - W koszty należy wliczyć zakup kasku oraz ochraniaczy (koszty około 300 złotych). Lekcje to natomiast koszt od 20 do 100 złotych – wszystko zależy od regionu, prestiżu stajni oraz od tego, czy jeździmy po wolnym terenie, czy na lonży.

 

Źródło zdjęcia: aktywnie.juraparkbaltow.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


sześć − 2 =

Activ 8 © 2013 Frontier Theme