Zaczynasz uprawiać sport? Zmień nawyki żywieniowe!

Organizm sportowca, aby znieść obciążenia związane z intensywnym treningiem, potrzebuje dużo energii. Zdrowa dieta może przyczynić się do podniesienia efektywności treningu i poprawy wyników. Kluczową kwestią jest zachowanie równowagi pomiędzy energią przyjmowaną a wydatkowaną. Uprawianie sportów wytrzymałościowych lub o zmiennej intensywności wymaga spożywania potraw o większej wartości energetycznej.

Skąd brać energię?

Osoby, które uczestniczą w intensywnych treningach powinny zadbać o to, by w ich diecie nie zabrakło składników budulcowych, regulujących przemiany metaboliczne, oraz energetycznych. Ich niedobór podczas ćwiczeń może oprócz zmęczenia objawić się także kolkami, bólami lub zawrotami głowy. Podstawę menu powinny stanowić węglowodany złożone, zatem na liście zakupów sportowca powinny znaleźć się: pieczywo pełnoziarniste, płatki zbożowe, makaron, ryż, kasza, a także świeże owoce. Nie należy zapominać o tłuszczach; najlepiej, jeśli będą to nienasycone kwasy tłuszczowe. Należy zatem sięgać po oliwę z oliwek, olej sezamowy czy z pestek winogron. Przyjmuje się, że składnik ten powinien być źródłem około 25-30% energii w całodziennej racji pokarmowej.

Do jadłospisu koniecznie należy włączyć tłuste ryby: łososia, tuńczyka czy dorsza, które stanowią bogate źródło niezbędnych nienasyconych kwasów. Kolejnymi istotnymi zdrowa-dieta-dla-rozpoczynajacych-cwiczenia-wg-activ8plskładnikami są aminokwasy, które w dużej mierze odpowiadają za regenerację komórek mięśniowych. Aminokwasy najlepiej dostarczać w postaci białek obecnych w przetworach mlecznych oraz mięsie. W diecie sportowca nie może także zabraknąć witamin z grupy B, ponieważ zawartość tych związków w tkankach znacząco spada pod wpływem wysiłku. Witaminy tracimy także w dużej ilości wraz z potem. U osób uprawiających regularnie sport występuje wzmożone zapotrzebowanie na witaminy antyoksydacyjne, czyli witaminę C, E oraz prowitaminę A.

Niezwykle istotną kwestią jest także ilość wypijanych płynów. Niezbędne minimum to 2 litry dziennie, jednak wraz z intensywnością ćwiczeń wzrasta zapotrzebowanie na wodę, dlatego organizm należy dodatkowo nawadniać, zwłaszcza przed wysiłkiem i po nim. Niekiedy warto sięgnąć po napoje węglowodanowo-elektrolitowe, które pomagają zachować odpowiednią objętość i skład elektrolitowy krwi, stanowiąc dodatkowe źródło energii. Zbyt intensywna utrata wody powoduje znaczące osłabienie organizmu i szybko może prowadzić do odwodnienia. Ostatnią zasadą jest wystrzeganie się słodyczy, które za sprawą węglowodanów prostych powodują natychmiastowy wzrost glukozy we krwi i równie szybki jej spadek, co może skutkować zaburzeniami metabolicznymi.

Dbałość o kondycję i zdrową sylwetkę stanowi jedną z charakterystycznych cech naszych czasów. Niemal każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że sport to zdrowie, jednak koniecznie należy pamiętać także o odpowiednio zbilansowanej diecie, która pozwoli na uprawianie ulubionej dyscypliny sportowej. Podczas dni, kiedy brakuje czasu na przygotowywanie odpowiednich posiłków, warto skorzystać z platformy pyszne.pl, gdzie możesz zamówić zdrowe jedzenie na dowóz. Zdecydowanie nigdy nie ćwicz na czczo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


6 − pięć =

Activ 8 © 2013 Frontier Theme