Jak wybrać buty do biegania

Bieganie jest niezwykle ciekawym i życiodajnym sportem, dzięki niemu człowiek ma poczucie świeżości, lekkości, jest pełen energii i entuzjazmu. Aby zacząć biegać, poza oczywiście dobrymi chęciami, potrzeba odpowiedniego obuwia. Biegając w niewłaściwych butach, można nabawić się kontuzji.

Dobór obuwia nie jest taki prosty, powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się nad takimi elementami jak: podłoże - po jakim będziemy biegać, typ stopy – każdy ma inny typ stopy, oczywiście rozmiar stopy – buty powinny być dobrze dopasowane, w ostatnim czasie producenci proponują osobne buty dla mężczyzn i osobne dla kobiet, zatem ważna jest też płeć.

 Poradnik, jak sprawdzić typ stupy:

 

Zakup odpowiednich butów do biegania, nie jest łatwy. Jeśli nie mamy o tym zielonego pojęcia i dopiero zaczynamy swoją przygodę z bieganiem, zdecydowanie najlepiej jest zlecić dopasowanie buta, osobie z zewnątrz. Znajdź w swoim regionie odpowiedni sklep, specjalizujący się w butach do biegania, dobrze aby obsługa znała się na rzeczy a jeszcze lepiej jeśli sami będą biegać. Wówczas doradzą na podstawie własnego doświadczenia.

Kilka zasad dobierania butów do biegania

1. Buty najlepiej jest kupować po południu, wtedy kiedy nasze stopy są zmęczone i nieco nabrzmiałe, dzięki temu mamy pewność iż podczas biegania będą również nabrzmiałe i but będzie też odpowiednio leżał.

2. Buty powinniśmy mierzyć w takich skarpetkach jakie będą używane do treningu. Te mogą się znacznie różnić od zwykłych, zupełnie inne skarpetki ubieramy latem, inne zimą. Inne są skarpetki aktywne itd.

3. Ważną kwestią jest aby stopa leżała w bucie mocno i pewnie ale największy palec powinien być luźny i mieć możliwość poruszania się.

4. Bardzo ważną sprawą jest aby pięta w takim bucie była sztywna, w żadnym wypadku nie może się poruszać. Jeśli tak nie będzie, niezwykle łatwo o wszelkiego rodzaju otarcie i przetarcia.

5. Wielkim stereotypem jest powiedzenie: “but musi się rozchodzić”, jest to bzdura, obecnie buty są tak wytrzymałe, zwłaszcza te do biegania, że nie jest za bardzo możliwe aby but zmienił swoją objętość i dopasował się do stopy. Jeśli nie pasuje od początku to prawdopodobnie już nigdy nie będzie pasował

 

Rodzaje stóp

Wyróżniamy kilka rodzai stóp, na podstawie informacji, jaki rodzaj stopy posiadamy, dobieramy odpowiednie buty do biegania.

Stopa pronująca – podstawową cechą stopy pronującej, jest skierowanie do wewnątrz podczas biegania. Kiedy poruszamy się do przodu, nasza stopa za potrzebą amortyzacji, automatycznie kieruje się do wewnątrz.

 

Stopa supinująca – stopa taka jest stosunkowo sztywna i zapewnia słabą amortyzację, nie bardzo kieruje się do wewnątrz a ciężar ciała kierowany jest głównie na wewnętrzne krawędzie.

 

Stopa naturalna – w tym przypadku podczas biegania, ląduje się na zewnętrznej części, ciężar całego ciała, rozkłada się jednak na całą stopę. Nie ma tu skrajności w żadną stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


× dziewięć = 9

Activ 8 © 2013 Frontier Theme